
To mænd kæntrede i en jolle ud for Kyndeløse Sydmark fredag aften, og en alarm gik ud til Vestsjællands Brandvæsen klokken 22.43. Brandfolkene fra station Kirke Hyllinge tog affære.
De sejlede ud i redningsbåden og fandt de to mænd cirka 500 meter ude i Isefjorden - temmelig kolde og lidt forkomne - og sejlede dem tilbage til Ejby Havn.
Imens blev rednings-helikopteren aflyst. De to mænd blev tilset af folk fra en ambulance, hvorefter de blev hentet af deres koner.
Teamet fra station Kirke Hyllinge sejlede ud igen og fandt den forulykkede båd og trak den ind til havnen, for at undgå flere anmeldelser omkring den.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her