
Den døgnbemandede ambulance, der står på Lejre Brandvæsens station i Hvalsø, risikerer at forsvinde om få år.
Det fremgår af Region Sjællands udbudsmateriale for ambulance- og sygetransportkørslen i regionen fra januar 2024.
Døgnambulancen erstattes i stedet af to ambulancer i henholdsvis Osted og Kirke Hyllinge. Disse to er placeret der på hverdage i tidsrummet fra klokken 07 til19 - og dermed ikke om aftenen/ natten og ikke i weekenden.
I lidt over fem år har Falck A/S haft placeret en døgndækkende ambulance på brandstationen i Hvalsø. Men fremover ønsker regionen, at ambulancekørslen skal overgå til en beredskabsmodel, hvor regionen - ikke ambulance-operatøren - bestemmer antallet af ambulancer og deres placering.
- Umiddelbart ser det ud som en tydelig forringelse af responstiden, siger borgmester Carsten Rasmussen (S), der er bekymret over den plan for ambulance-tjenesten i Lejre Kommune, som afspejles i Region Sjællands nye udbudsmateriale for ambulancekørsel fra januar 2024.
Han har netop sendt en mail til regionsrådsformand Heino Knudsen, hvor han efterlyser oplysninger om responstider, hvis døgnambulancen i Hvalsø skiftes ud med to dagambulancer i Osted og Kirke Hyllinge.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her