

Se billedserie
Hvalsø: Der er nu mulighed for at tage en slapper eller sætte sin medbragte madpakke til livs, alt imens man nyder udsigten til Skolesøen i det centrale Hvalsø.
Her har gruppen Frodighed og Samspil, der hører under Bysamarbejdet Hvalsø, netop sørget for, at nye borde og bænke nu står klar til brug.
- Området har længe været lejet ud til en storfamilie af gæs, men vi har opsagt lejekontrakten og bedt dem flytte. Det håber vi så, at de gør. Dernæst håber vi også på, at børn, unge og ældre vil benytte sig af de nye siddepladser rundt om den smukke sø, fortæller de frivillige i Frodighed og Samspil i en pressemeddelelse.
Det er Lejre Kommune, der har finansieret de nye borde og bænke i det naturskønne område, hvor der også er kommet ny beplantning til.
Frodighed og Samspil har selv stået for gartnerarbejdet. Idéen er at skabe liv, vækst og biodiversitet rundt om Skolesøen.
- Vi åbner gerne op for nye initiativer og flere frivillige, der har lyst til at være med i gruppen. Vi mødes ca. en gang om måneden i vinterperioden på Hvalsø Bibliotek (blot ikke her under corona), og du kan tilmelde dig gruppen ved at skrive til Kari Engberg kaen@lejre.dk eller Bjørn Henrichsen bjhe@lejre.dk, lyder opfordringen fra gruppen.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her