

Se billedserie
En opmærksom borger slog fredag formiddag alarm, da han opdagdede en meget stor mængde døde fisk i Svinninge Å. Blandt de hundredevis af døde fisk var der både havørreder, ål og skaller.
Miljøvagten blev derfor sendt til stedet, og senere fulgte blandt andre også indsatslederne fra beredskaberne i Holbæk og Odsherred Kommuner. Fredag aften ved 18-tiden havde de endnu ikke fundet en forklaring på den store mængde døde fisk.
- På nuværende tidspunkt har vi ikke noget overblik over, hvad der er sket. Vi er i gang med med at spore kilden, og vi har udtaget vandprøver og taget døde fisk med til undersøgelse. Vi har indtil videre fundet døde fisk på en strækning på syv til otte kilometer, og vi går stadig. Det tyder på, at det er en stor sag, lød det fra indsatsleder i Holbæk, Jan Bruun.
sn.dk følger sagen
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her