
Eksterne konsulenter skal se på, om Center for By og Miljø kan gøre sit arbejde mere effektivt
Kravet om lokalplaner, komplicerede byudviklingsprojekter, personalereduktioner og - udskiftninger samt corona samt et hav af byggesager har gjort Hørsholm Kommunes Center for By og Miljø til en del af forvaltningen, der med borgmester Morten Slotveds (K) ord "har været i vælten" de seneste tre-fire år.
"Er vi gode eller er vi ikke? Vi politikere ved ikke nok om det," siger han som en begrundelse for, at eksterne konsulenter nu skal sammenligne centret med andre kommuner og gennemgå centrets afdelinger for at gøre opgaverne synlige og finde effektiviseringer, andre arbejdsgange og andet, der kan skaffe et råderum.
Det er der i forbindelse med budgetforliget for 2021 afsat 300.000 kroner til, og sagen behandles på kommunalbestyrelsesmødet senere i dag, mandag.
Analysearbejdet skal sættes i gang i begyndelsen af februar og resultere i en rapport, der først skal behandles i Miljø- og planlægningsudvalget i juni og indgå i kommunalbestyrelsens traditionelle budgetkonference i august.
For Dansk Folkepartis (DF) Glen Madsen står det ikke helt klart, hvad der skal komme ud af analysen.
"Jeg er helt med på, at det kan være godt at undersøge centret. Jeg har dog ikke fået svar på, hvad potentialet er. Det synes jeg, man burde have en idé om," mener Glen Madsen.
Han mener så heller ikke, at det er indlysende rigtigt at hyre en ekstern konsulent til opgaven for 300.000 kroner.
"Jeg synes faktisk, at det er noget ledelsen må kunne klare," siger DF'eren, der undlod at stemme for analysen, da sagen blev vendt i økonomiudvalget.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her