

Se billedserie
Der kan nu laves en kobling mellem den 54-årige mistænkte, og den dræbte 58-årige læge Charlotte Asperud.
Det skriver DR.
Den 54-årige blev anholdt den 13. maj og udover drab er han også sigtet for forsøg på hjemmerøveri, men han kom af uvisse årsager derfra uden værdier.
Og hvad der til at begynde med kunne ligne et tilfældigt og yderst groft hjemmerøveri, viser sig nu ifølge DRs oplysninger ikke at være så tilfældigt alligevel.
For den 54-årige mand, der sidder varetægtsfængslet for drabet, har tidligere været behandlet af lægen.
Det oplyser Nordsjællands Hospital til DR Nyheder.
- Direktionen på Nordsjællands Hospital har fået oplyst af politiet, at den formodede gerningsmand har haft et behandlingsforløb, der involverede blandt andet den dræbte læge Charlotte Asperud, lyder det i en skriftlig kommentar fra Bente Ourø Rørth, hospitalsdirektør ved Nordsjællands Hospital.
Politiet efterforsker relationen mellem lægen og den 54-årige mand som et muligt motiv i sagen.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her