18. december 2017
Jørgen Bech (V) bliver formand for Plan- og miljøudvalget, mens Inge Messerschmidt (DF) bliver formand for Velfærdsudvalget. Foto: Maj-Britt Holm
gallery icon

Se billedserie

Jørgen Bech (V) bliver formand for Plan- og miljøudvalget, mens Inge Messerschmidt (DF) bliver formand for Velfærdsudvalget. Foto: Maj-Britt Holm
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Nu bliver seks udvalg til otte

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Nu bliver seks udvalg til otte
Frederikssund - 05. december 2017 kl. 00:59
Af Maj-Britt Holm
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Den store fælles konstituering med samtlige 23 byrådsmedlemmer i Frederikssund fører til, at de seks nuværende fagudvalg bliver til otte i årene 2018-2021.

Mens nogle udvalg får fem medlemmer, får andre syv medlemmer for at få kabalen til at gå op, ligesom det lovbestemte økonomiudvalg, hvor borgmesteren er født formand, får ni medlemmer.

Formelt konstituerer de nye udvalg sig ved første møde. Men som del af konstitueringsaftalen har partierne fordelt formandsposterne mellem sig, og partierne har selv internt afgjort, hvem der bliver formand.

De nye udvalg får følgende medlemmer:

Økonomiudvalget:
Formand John Schmidt Andersen (V).

Hans Andersen (V).
Ole Søbæk (K).

Tina Tving Stauning (S).
Poul Erik Skov Christensen (S).

Maria Katarina Nielsen (R).
Kenneth Jensen (S).

Inge Messerschmidt (DF).
Ole Frimann Hansen (SF).

Teknisk Udvalg:
Formand Tina Tving Stauning (S).

Jørgen Bech (V).
Michael Tøgersen (V).

Kristian Moberg (V).
Jens Jørgensen (V).

Anne-Lise Kuhre (S).
Niels Martin Viuff (S).

Plan- og miljøudvalget:
Formand Jørgen Bech (V).

Michael Tøgersen (V).
Lars Thelander Bostrøm (DF).

Pelle Andersen-Harild (EL).
Tina Tving Stauning (S).

Vækstudvalget:
Formand Ole Søbæk (K).

Kristian Moberg (V).
Jens Jørgensen (V).

Poul Erik Skov Christensen (S).

Niels Martin Viuff (S).

Social- og Sundhedsudvalget:

Formand Susanne Bettina Jørgensen (S).

Kristian Moberg (V).
Jens Jørgensen (V).

Anne Sofie Uhrskov (V).
Jesper Wittenburg (S).

Velfærdsudvalget:
Formand Inge Messerschmidt (DF).

Morten Skovgaard (V).
Charlotte Drue (V).

Anne Sofie Uhrskov (V).
Susanne Bettina Jørgensen (S).

Jesper Wittenburg (S).
Poul Erik Skov Christensen (S).

Opvækstudvalget:
Formand Maria Katarina Nielsen (R).

Jørgen Bech (V).
Charlotte Drue (V).

Ole Frimann Hansen (SF).
Anne-Lise Kuhre (S).

Uddannelsesudvalget:
Formand Morten Skovgaard (V).

Charlotte Drue (V).
Inge Messerschmidt (DF).

Kenneth Jensen (S).
Pelle Andersen-Harild (EL).

Fritids- og Kulturudvalget:
Formand Jesper Wittenburg (S).

Michael Tøgersen (V).
Anne Sofie Uhrskov (V).

Charlotte Drue (V).
Kenneth Jensen (S).

Anne Sofie Uhrskov (V) bliver desuden formand for Folkeoplysningsudvalget og Anne-Lise Kuhre (S) bliver formand for Børn- og Ungeudvalget (tvangsfjernelsessager), ligesom en meget lang række andre poster er fordelt mellem partierne.

maj

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk