17. maj 2021
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: De er udpeget til råd og nævn

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

De er udpeget til råd og nævn
Frederikssund - 06. december 2017 kl. 09:33

Af Maj-Britt Holm

Frederikssund:

arrow Læs også: Formand opfordrer: Klag over din skat

I/S Vestforbrændings bestyrelse: Tina Tving Stauning (S), suppleant Kim Rockhill (S).

Vestforbrænding I/S delegerede: Lars Thelander Bostrøm (DF).

NOVAFOS Holding A/S (fælles forsyningsselskab): John Schmidt Andersen (V) er selvskrevet, suppleant Tina Tving Stauning (S).

HMN Naturgas I/S repræsentantskab: John Schmidt Andersen (V), suppleant Hans Andersen (V). Tina Tving Stauning (S), suppleant Kenneth Jensen (S).

E.ON Varme Danmark: Lars Thelander Bostrøm (DF), suppleant Inge Messerschmidt (DF).

Wonderful Copenhagen repræsentantskabet: Ole Søbæk (K).

Movias repræsentantskab: Tina Tving Stauning (S), stedfortræder Niels Martin Viuff (S).

KL's delegeretmøde: John Schmidt Andersen (V), stedfortræder Hans Andersen (V). Inge Messerschmidt (DF), stedfortræder Lars Thelander Bostrøm (DF). Ole Søbæk (K), stedfortræder Maria Katarina Nielsen (R). Pelle Andersen-Harild (EL), stedfortræder Ole Frimann Hansen (SF). Tina Tving Stauning (S), stedfortræder Kenneth Jensen (S). Kim Rockhill (S), stedfortræder Poul Erik Skov Christensen (S).

KL's repræsentantskab: Borgmester er selvskrevet = John Schmidt Andersen (V), stedfortræder Hans Andersen (V).

Kredsrådet vedrørende politiets virksomhed: Borgmesteren er selvskrevet = John Schmidt Andersen (V), stedfortræder Hans Andersen (V).

Liste over kommunale medlemmer af Ekspropriationskommissionen 1. instans: Marianne Porsborg (LA).

Liste over kommunale medlemmer af Taksationskommissionen 2. instans - Ekspropariationsprocesloven: Lene Boholm (S).

Overtaksationskommissionen 2. instans - Vejloven: Jens Ross Andersen (V).

Valgbestyrelse ved Europa-Parlamentsvalg: Tina Tving Stauning (S), Kenneth Jensen (S) og Ole Søbæk (K) til valgbestyrelsen, Morten Jensen (V) stedfortræder, Kristian Moberg (V) stedfortræder for formanden, der er borgmesteren, og Gert Løfgren (DF) næstformand.

Valgstyrerformænd ved kommunale valg: Morten Skovgaard (V), Kristian Moberg (V), Ole Søbæk (K), Poul Erik Skov Christensen (S), Kim Rockhill (S), Gert Løfgren (DF).

Grundlisteudvalg: Mikkel Hessner (V), Jette Henneberg Sørensen (K), Tobias Weische (DF), Niels Martin Viuff (S), Kim Broberg.

Skatteankenævn Frederikssund: Tobias Weische (DF), suppleant Gert Løfgren (DF). Bent Kurt Christensen (S), suppleant Niels Jeppesen.

Fredningsnævn: Pelle Andersen-Harild (EL), suppleant Ole Frimann Hansen (SF).

Vurderingsankenævn: Ole Søbæk (K), suppleant Hanne Christiansen.

Hjemmeværnets distriksudvalg: Kenneth Johansen (K).

Fjordforbindelsen Frederikssund: John Schmidt Andersen (V), Tina Tving Stauning (S).

Roskilde Museum: Borgmester er selvskrevet=John Schmidt Andersen (V), Kim Rockhill (S).

Ungdommens Uddannelsescenter, UU-Vest Region Hovedstaden: Morten Skovgaard (V), suppleant Ole Søbæk (K).

Mad Til Hver Dag I/S: Poul Erik Skov Christensen (S), stedfortræder Susanne Bettina Jørgensen (S). Inge Messerschmidt (DF), stedfortræder Morten Skovgaard (V).

Frederikssund Erhverv: Kim Rockhill (S), Ole Søbæk (K).

Frederikssund Gymnasium: Morten Jensen (V).

Frederikssund Idrætsråd: Kenneth Jensen (S), Michael Tøgersen (V).

J. F. Willumsens bestyrelse: Ole Find Jensen (S), Andreas Ryge (R).

Kulturhuset Elværket: Kenneth Jensen (S), Lau Larsen (K).

Den Plessenske Selsø Fond: Kenneth Jensen (S), Lau Larsen (K).

Frederikssund Vikingeboplads: Tina Tving Stauning (S).

Ejendomsfonden Hammergårdens bestyrelse: Jesper Wittenburg (S), Ole Frimann Hansen (SF), Signe Sysse Grünfeld-Bierre (V).

Skovrejsningsrådet: Jørgen Bech (V), Tina Tving Stauning (S).

Mejerist Chresten Marius Olsen og hustrus mindelegat: Charlotte Drue (V), Susanne Bettina Jørgensen (S).

Olga Kirstine Jensine Roed's mindefond: Therese Hejnfelt (K).

Werdelins mindelegat: Poul Erik Skov Christensen (S), Jens Jørgensen (V).

Frederikssund Ungdomsskole: Morten Skovgaard (V), suppleant Kenneth Jensen (S).

Byrådet har endnu ikke udpeget repræsentanter for følgende råd og nævn:

Bevillingsnævn, handicapråd, listen over medlemmer af Taksationskommissionen vejloven, valgbestyrelse ved Folketingsvalg, valgbestyrelse ved kommunale valg, valgstyrerformænd ved folketingsvalg, folkeafstemninger og Europa-Parlamentsvalg, Hegnssyn og vurderingsmænd, Produktionsskolen PFFU, Bedømmelseskomité-bygningspræmiering, Fonden Højagergaard, Jægerspris Kraftvarme, Skuldelev Energiselskab, Rejsestalden, Frederikssund Musikskole,

arrow - Min pension er ren Knold og Tot
18. november 2018 kl. 14:22 Opdateret: kl. 16:43
1382458
Siden oktober sidste år har det været obligatorisk at bruge mundbind i blandt andet det offentlige rum og detailhandlen. Ønsker du, at mundbindet droppes hurtigst muligt?