
Denne artikel er opdateret med rettelser:
Der blev slået alarm over 112 påskemandag, fordi der var bekymring for, om 10 paddleboardere, der var ude på Roskilde Fjord i hårdt vejr, var i fare.
De 10 paddleboardere var sejlet ud på Roskilde Fjord ved Gershøj syd for Skibby.
Klokken 12.45 alarmerede en forbipasserende på land politiet med besked om, at vedkommende havde set en paddleboarder på fjorden falde af sit paddleboard op til flere gange. Og at personen til søs ret tydeligt havde svært ved at holde sig oppe og endnu sværere ved at komme i land.
Det fik politi og Frederiksborg Brand & Redning til at sende to både på fjorden, ligesom en helikopter blev tilkaldt til at indgå i eftersøgningen af paddleboarderen i nød.
Så kom der pludselig en melding via politiet om, at der var set ni paddleboardere på fjorden, og det fik beredskabet til at sende den helt store hjælp dertil, oplyser indsatsleder ved Frederiksborg Brand & Redning, Søren Viggo Ovesen.
I alt seks både, dykkere, en droneenhed, en helikopter og redningsfolk og politi indgik i operationen, der blev afblæst, da 10 paddleboardere kom i land på egen hånd ved Risø nær Roskilde i bunden af fjorden.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her