
En 78-årig mand lå 12 timer i sin seng med kateter. Sagen udløser hård kritik af Fredensborg Kommune, skriver Frederiksborg Amts Avis.
Først blev han glemt og lå i sin seng til langt op på formiddagen. Næste morgen var kateteret fyldt til bristepunktet, fordi han havde ligget i sin seng i 12 timer uden pleje. På tredjedagen måtte han aflyse et sygehusbesøg, fordi hjemmeplejen ikke havde tid til at hjælpe ham tidligt ud af sengen.
Søsteren til en nu afdød 78-årig mand retter en skarp kritik af ældreplejen i Fredensborg Kommune og spørger åbent, om andre oplever det samme.
Formanden for FOA i Nordsjælland, Lene Lindberg, er ikke i tvivl. Hjemmeplejen er presset til det yderste.
- Det er ikke et enkeltstående tilfælde, at ældre ligger op til 12 timer i deres senge. Men jeg skal også huske at sige, at nogle er glade for at komme i seng tidligt. De vil hellere ligge end at sidde i en stol og vente, men for mange ældre er det et problem. Fredensborg er ikke alene om at være skurk. Hjemmeplejen er helt i bund i det meste af Nordsjælland, siger Lene Lindberg.
For to år siden sparede Fredensborg Kommune 15 millioner kroner på ældreområdet, selvom der i samme år var 100 borgere, der fyldte 80 år. Det førte til en opbremsning for al vikardækning.
Hans Nissen (S), formand for Social- og Seniorudvalget, afviser, at sagen beskriver kommunens serviceniveau:
- I den aktuelle sag er der sket fejl, der er kritisable. Men mit generelle indtryk er, at borgerne får den hjælp, de skal have - også på de tidspunkter, hvor de ønsker det, siger Hans Nissen.
Læs mere om sagen i Frederiksborg Amts Avis onsdag den 20. september.
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her