7. december 2019
Foto: Cecilie Hänsch
Foto: Cecilie Hänsch
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Sådan faldt stemmerne lokalt

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Sådan faldt stemmerne lokalt
Faxe - 06. juni 2019 kl. 15:11
Af Cecilie Hänsch
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Faxe Kommune: Lars Løkke Rasmussen (V) blev den sikre topscorer af personlige stemmer på de syv valgsteder i Faxe Kommune onsdag.

arrow Læs også: Den store rutsjebanetur er slut: På tirsdag er Tanja i Folketinget

Vi bringer her - inddelt efter partierne - ranglister over de personlige stemmer afgivet i Faxe Kommune.

A: Socialdemokratiet
Tanja Larsson 1.991

Magnus Heunicke 811
Astrid Kragh 464

Henrik Sass Larsen 115
Mette Gjerskov 82

Rasmus Horn Langhoff 22
Kaare Dybvad Bek 18

Anne Madsen 18
Kasper Roug 17
Tom Block 13

Brian Bressendorff 9
Lennart Damsbo Andersen 7

B: Radikale Venstre
Zenia Stampe 218

Line Krogh Lay 89
Kathrine Olldag 31

Troels Brandt 25
Jeppe Trolle 22

Jeppe Sørensen 10
Vibeke Grønbæk 9

Henriette Bødewadt 7
Bo Nygaard Larsen 3

C: Det Konservative Folkeparti
Naser Khader 353

Mads Andersen 211
Brigitte Klintskov Jerkel 178

Stine Pilt Olsen 16
Jesper Wienmann Hansen 15

Michael Suhr 8
Daniel Blak Pedersen 7

D: Nye Borgerlige
Peter Seier Christensen 91

Janni Wallies 30
Klaus Juel Hansen 9

Martin Knudsen 6
Henrik Engel Elborough 6

Bob Richard Nielsen 4
Bo Erik Hansen 4

Josh Bjørkman 2
Ulrik Nick Lassen 2

Tonny Voldby Pedersen 2
Jørn Rasmussen 1

Thomas Vesth 1
E: Klaus Riskær Pedersen

Birger Niemann 24
Martin Nordstjerne Rasmussen 7

F: Socialistisk Folkeparti
Jacob Mark 1.199

Anne Valentina Berthelsen 74
Astrid Carøe 62

Annemette Schønberg Johnsen 23
Charlotte Poulsen 19

Judith Frederiksen 13
Jan Bjergskov Larsen 8

Mogens Stig Møller 5
Jonas Ghiyati 5

Michael Graakjær 4
I: Liberal Alliance

Laura Lindahl 111
Emil Blücher 14

John Axelsen 6
Frederik Damgaard 3

Knud Damgaard 3
Henrik Boye2
Jeooe H. Lindberg 2

K: Kristendemokraterne
Eva Guldfred 23

Henning Østergaard Christensen 5

Bruno Skibbild 3
Lisbeth Rask Nielsen 2

Per Kristensen 2
Lasse Rasmussen 1

Tage Sørensen 0
O: Dansk Folkeparti

Søren Espersen 223
Henrik Brodersen 173

Liselott Blixt 135
René Christensen 101

Karin Nødgaard 71
Brian Mørch 54

Ghita Nelander 42
Lars Schmidt 26

Kim Errebo 16
Merete Dea Larsen 14

Thomas Palmskov 13
Jeppe Jakobsen 11

P: Stram Kurs
Rasmus Paludan 596

Søren Grinderslev 10
Pernille Pedersen 3

Chang Claus Lembirk 1
V: Venstre

Lars Løkke Rasmussen 2.030
Jacob Panton 394

Marcus Knuth 295
Bertel Haarder 242

Charlotte Bisserup Bechfeldt 177

Louise Schack Elholm 161
Jacob Jensen 98

Morten Dahlin 77
Sten Knuth 61
Lars Christian Brask 21

Sebastian Mylsted Schenstrøm 16

Rasmus Brandstrup Larsen 10
Ø: Enhedslisten

Sejer Folke 104
Eva Flyvholm 101

Christian Juhl 37
Mathilde Vinther 25

Linda Havanna Hansen 20
Mehmet Zeki Dogru 15

Martin Graff Jørgensen 7
Bruno Jerup 1

Christian Tastrup 0
Å: Alternativet

Rasmus Nordquist 67
Sascha Faxe 38

Kirsten Kock 13
Peter Kjær Hansen 10

Lars Birger Nielsen 9
Ulla Munksgaard 6

Kristian gylling 4
Anne Grete Kamilles 4

Joan Kragh 3
Claus Jansson 3
Charlotte Birk Bruun 2

UP: Pinki Karin Yvonne Jensen 4

arrow Tanja vil være talerør for landdistrikterne
19. september 2019 kl. 12:19 Opdateret: kl. 12:19
arrow Sass Larsen-afløser: Det er ikke gået op for mig endnu
18. september 2019 kl. 16:40 Opdateret: kl. 16:42

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk