24. oktober 2020
Foto: Thomas Olsen
Foto: Thomas Olsen
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Menighedsrådene er opstillet i Faxe Kommune

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Menighedsrådene er opstillet i Faxe Kommune
Faxe - 19. september 2020 kl. 12:28
Af Nikolaj Rasch Skou

Alt tyder på fredsvalg i den vestlige del af Tryggevælde Provsti, men alle kan stille op til menighedsrådene indtil 13. oktober.

- Vi skal være 14 medlemmer af Haslev Menighedsråd, og dem har vi nu valgt ud af de 17 som kom til opstillingsmødet i tirsdags. Dertil kommer fem stedfortrædere, hvor seks meldte sig, siger Karen Bryld Hansen, der er formand for Haslev Menighedsråd.

- Jeg har ingen forventning om, at der kommer alternative lister, men muligheden er der, siger Karen Bryld Hansen, der fik flest stemmer på opstillingsmødet og igen vil stille sig til rådighed for en ny periode som menighedsrådsformand.

- Noget af det vi skal arbejde med i den kommende periode er, hvad vi gør med Haslev Kirkegård i en situation, hvor der er færre kistebegravelser. Det giver nemlig mere plads til grønne arealer, der kan bruges til andre formål, siger hun.

Provstisekretæren i Tryggevælde Provsti, Agneta Noregren, fortæller, at der skal vælges mellem fem og 15 medlemmer af menighedsrådene. Antallet afhænger af sognenes størrelse.

- Jeg tvivler på, at der er nogle sogne, som opstiller nye lister i Faxe Kommune, men muligheden er der indtil 13. oktober. Og hvis det sker, så skal der holdes et afstemningsvalg 17. november 2020, ellers er kandidaterne på listerne valgt efter 13. oktober, siger hun.

De opstillede kandidater i sognene er:

Bråby
Lene Ohlin, Jette Larsen, Frede Danborg, Julie Søndergaard og Lotte Helwer, samt stedfortræderne Lene Sonne og Bettina Lubrin.

Faxe
Morten Vive, Arne Jørgensen, Mette Dehn, Søren Nielsen, Marianne Sørensen, Per jensen, Susanne Larsen og Claus Østenby, samt stedfortræderne Lise Østergaard, Helle Johansen, Lone Carlson, Bente Rasmussen, Kurt Sangild og Torben Jønck.

Freerslev
Hanne Bentsen, Mette Fanø, Brita Juul, Jens Juul og John Outzen, samt stedfortræder Anita Rasmussen.

Haslev
Karen Bryld Hansen, Niels Jørgen Kongsgaard Hansen, Malene Sundell Haslund Mandrup, Bjarne Emil Petersen, Lise Klemmed Lorentzen, Grethe Conni Jensen, Bodil Puck Madsen, Flemming Hjuler Christensen, Bent Mostrup, Karin Holmgaard Houman, Henrik Sichlau Nielsen, Ilse Marie Sax Møller, Helle Holme Thomsen og Niels Claudius Frandsen, samt stedfortræderne Thyra Smidt, Hanne Elisabeth Bærenholdt, Torkil Skov, Lone Elgkær Kristensen og Finn Andersen Breining.

Hylleholt
Sonja Olsen, Bent Friis, Lars Nielsen, Jens Jørgen B. Knudsen, Steen Wisborg, Jette Klemmed og Flemming Wittrock, samt stedfortræderne Jane Schwensen og Palle Hauge Simmelkjær.

Karise
Pernille Obdrup, Mette Dyhr Ottesen, Lilian Pedersen, Else Marie Sveigaard, Bente Irene Andersen, Annemette Jørgensen og Bente Frederiksen samt stedfortræderne Marianne Holm Kristensen, Mona Susse Hansen, Peter Lenhard Abraham, Henning Andersen, Bent Jensen og Flemming Poulsen.

Alslev
Jan Jørgen Christensen, Methe Sonne og Anthony Facchin, samt stedfortræder Rasmus Andreassen.

Kongsted
Ketty Pedersen, Anette Hansen, Gitte Jørgensen, Benny Hansen, Anders Holck, Hans Spring og Klaus Mølgaard.

Roholte
Leif Richardt, Kirsten Christensen, Bodil Hovmand, Erling Rasmussen og Line Kubel, samt stedfortræderne Bente Schultz, Maja Rasmussen, Jørgen Nielsen og Ellinor Jensen.

Sdr. Dalby
Ole Jensen, Susanne Falch, Helene Højmose, Gitte Pedersen, Henriette Pedersen, Anette Gravill og Kirsten Kristensen, samt stedfortræderne Dorthe Hansen, Jørgen Hansen og Vilfred Hansen.

Smerup
Kenneth Wilhelm Bloch-Hansen, Palle Jensen og Helle Gantzel

Spjellerup
Erik Christensen, Finn Erik Larsen, Tina Smedegaard og Jens Møldrup

Teestrup
Anne-Grethe Hansen, Regina Ritzenhofen, Birthe Foged Andersen, Søren Wahlgren og Hanne Petersson samt stedfortræderne Trine Klem Hansen og Helge Munk.

Liselotte Myrup skal rettes til;

Liselotte T. M. Wolff-Sneedorff.

Terslev
Claus Jørgen Hegelund, Eva Regitze Egede, Peter Kay Fabian, Karl Erik Laurits Jensen, Clara Henriette Susse Flændsdal og Ivan Dan Kastrup Flændsdal, samt stedfortræderne Karen Irmelin Elkjær Christensen og Knud Christensen.

Tureby
Christel Crone Nielsen, Helge Diness Christensen, Regitze Liv Banggaard og Paula Rasmussen, samt stedfortræderne Christina Nørgaard Olsen og Susanne Mathiesen.

Ulse
Pia Rasmussen, Bente Appel og Michael Christensen, samt stedfortræder Helle Mørkeberg.

Vester Egede
Vivi Nørbjerg, Nicolaj Lund Jensen og Jan Ulrik Holten, samt stedfortræder Hanne Holten.

Øster Egede
Mogens Svitzer og Jens Andersen, samt stedfortræder Kirsten Kaae.

Vemmetofte
Lis Ella Fruervang, Søren Barsted, Per Aagaard Hansen, Hanne Søndergaard og Benny Åxmann, samt stedfortræderne Anne Margrethe Rasmussen og Anette Philipsen.

Øde Førslev
Ole Koldkur Villadsen, Kjeld Nielsen, Liselotte T. M. Wolff-Sneedorff, Karen Magrethe Jensen og Ingelise Jørgensen, samt stedfortræderne Bente Beierholm og Anne Bovien.

Alle navne er leveret af Tryggevælde Provsti, og kandidatlisten kan udskrives fra www.km.dk og www.menighedsraadsvalg.dk.

Den skal afleveres senest den 13. oktober, og henvendelser angående afstemningsvalg kan ske til menighedsrådet i sognet. Kontaktinformation kan findes på www.sogn.dk eller hos Tryggevælde provstikontor på mail: tryggevaelde.provsti@km.dk.

Skal der være en forældelsesfrist for, hvor langt tilbage man kan rejse anklage om en krænkelse?
 

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk