12. december 2017
Foto: Kathrine Harvey
Foto: Kathrine Harvey
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: 83 kandidater til Faxe Byråd

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

83 kandidater til Faxe Byråd
Opdateret 10. oktober 2017 kl. 21:14
Faxe KV17 - 10. oktober 2017 kl. 11:57
Af Cecilie Hänsch
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

A: Socialdemokratiet; sideordnet opstilling: Knud Erik Hansen, Anne Camilla Meyer, Per Thomsen, Christina S.E. Birkemose, Finn Hansen, Laura Vestin Andréa, Inger Andersen, Tanja Larsson, Henning Poulsen, Jeannie Thorving Hansen, Kristen Olesen, Jens Hvidemose, Steen Andersen, Leif Jensen og Ole Hartmund.

B: Radikale Venstre; sideordnet opstilling: Nicolaj Lund Jensen, Jimmi Andreasen, Morten Egelund Rasmussen, Ulf Lindow og Arne Rohde.

C: Det konservative folkeparti; sideordnet opstilling: Ivan Lilleng, Michael Christensen, Anders Guldhammer, Kim Anker, Irene Thamdrup, Lone Elgkær og Jon Viderø.

F: Socialistisk Folkeparti; partiliste: Henrik Friis, Ivan Flændsdal, Charlotte Poulsen, Nicklas Sandvad, Lise Vestergaard, Marie Sonne, Ghita Østenby, Stig Herold Nielsen, Bente Ovesen, Søren Anker Nielsen, Johnny Hougaard Sørensen, Cecilie Evelyn Meyer, Michael Søndermand, Vivi Larsen og Inger Maaløe.

I: Liberal Alliance; sideordnet opstilling: Kenneth M. Nielsen, Mathilde Holmer, Peter Kiær, Richardt Radek Larsen, Morten Haupt-Hansen, Birger Holm Brøndberg, Mikkel B. Dam.

L: Borgerlisten; sideordnet opstilling: René Tuekær, Marianne Ørgaard, Jeanette Dahl Henriksen, Dorte Steinmetz Bagge, Linda Holm Johansen, Allan Dich, Marianne Bøyesen og Poul Bodeholt.

O: Dansk Folkeparti; sideordnet opstilling: Eli Jacobi Nielsen, Steen Petersen, Bente Abrahamsen, Jacob Ebbesen, Lars Folmann, Pia Backquist, Fritz Christensen, John Henrik Petersen og Lizette Lilleskov Laugesen.

V: Venstre; sideordnet opstilling: Ole Vive, Michael Rosendahl, Nellie Bradsted, Jørgen Egede Johannessen, Erik Rasmussen, Dorthe Adelsbech, Steen K. Gunnarson, Torben Reiner Jensen, Henrik Rützou Aakast, Jens Jørgen Stokholm og Dorthe Egede Borg.

Ø: Enhedslisten; partiliste: Nadia Bruun Thurø, Lars Christensen, Jan Kjærgaard Hansen, Lone Stæhr, Esben Bro-Jørgensen og Helle Wallin.

Der er indgået valgforbund mellem følgende partier:

1: Borgerlisten, Venstre, Dansk Folkeparti, og Liberal Alliance.

2: Socialdemokratiet, Enhedslisten og Socialistisk Folkeparti.

3: Radikale Venstre og Det Konservative Folkeparti.

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.
Like os på facebook

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk