15. november 2018
Borgmester Karsten Søndergaard (V) har bestræbt sig på at opfylde alle partiers ønsker, og det er efter eget udsagn næsten lykkedes. Foto: Allan Nørregaard
Borgmester Karsten Søndergaard (V) har bestræbt sig på at opfylde alle partiers ønsker, og det er efter eget udsagn næsten lykkedes. Foto: Allan Nørregaard
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Navnene i udvalg på plads

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Navnene i udvalg på plads
Egedal KV17 - 05. december 2017 kl. 10:59
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Af Annemette Ross Jensen
De syv partier i Egedal Byråd har nu tiltrådt et tillæg til konstitueringsaftalen, så navnene på udvalgsmedlemmerne er på plads, når byrådet mødes til det konstituerende møde onsdag aften.

- Jeg er glad for, at vi har fået besat alle vore udvalg, og kabalen er gået op, og jeg vil sige, at næsten alle har fået alle deres ønsker opfyldt, siger borgmester Karsten Søndergaard (V) til Frederiksborg Amts Avis.

Navnene i udvalgene ser ud som følger:

Økonomiudvalg: Formand Karsten Søndergaard (V), næstformand Ib Sørensen (S), Bendt Tranekjær Rasmussen (LA), Vicky Holst Rasmussen (S), Rikke Mortensen (R), Charlotte Haagendrup (K), Jens Skov (SF), Peter Hemmingsen (DF) og Ole B. Hovøre (V).

Social- og Sundhedsudvalget: Formand Vicky Holst Rasmussen (S), næstformand Bettina Zarp (DF), Henriette Thirup-Bielefeldt (S), Hamad Mahmoud (S), Helle Anna Elisabeth Nielsen (R), Charlotte Haagendrup (K), Carina Buurskov (V).

Kultur- og Erhvervsudvalget: FormandCharlotte Haagendrup (K), næstformand Bendt Tranekjær Rasmussen (LA), Lasse Nørreskov (S), Helle Anna Elisabeth Nielsen (R), Betina Hilligsøe (V).

Skoleudvalget: Formand Betina Hilligsøe (V), næstformand Jens Skov (SF), Anne-Mie Højsted Johansen (S), Jacob Peter Loessl (R), Niels Lindhardt Johansen (K).

Familieudvalget: Formand Carina Buurskov (V), næstformand Rikke Mortensen (R), Lasse Nørreskov (S), Bettina Zarp (DF), Bo Vesth (V).

Teknik- og Miljøudvalget: Formand Bo Vesth (V), næstformand Peter Hemmingsen (DF), Anne-Mie Højsted Johansen (S), Jacob Peter Loessl (R), Ulrik John Nielsen (V).

Planudvalget: Formand Ib Sørensen (S), næstformand Ole B. Hovøre (V), Hamad Mahmoud (S), Niels Lindhardt Johansen (K), Ulrik John Nielsen (V).

Børne- og Ungeudvalget: Formand Henriette Thirup-Bielefeldt (S), Ole B. Hovøre (V).

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk