15. december 2017
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Byrådet satte en masse navne på

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Byrådet satte en masse navne på
Egedal KV17 - 07. december 2017 kl. 10:13
Af Annemette Ross Jensen
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Efter at have sat navn på Karsten Søndergaard (V) som borgmester, Ib Sørensen (S) som 1. viceborgmester, Bendt Tranekjær Rasmussen (LA) som 2. viceborgmester samt medlemmer af de politiske udvalg satte det nye Egedal Byråd navne på en række andre tillidsposter, og vi bringer her et udpluk:

n Egedal Fjernvarme: Formand Jens Peter Nielsen (V), Bo Vesth (V), Ib Sørensen (S), Jacob Peter Loessl (R) og Per Gudmundsen (SF).

n Egedal Gymnasium og HF's bestyrelse: Jacob Peter Loessl (R).

n Egedal Kommunale musikskoles bestyrelse: Jens Skov (SF) og Bettina Hilligsøe (V).

n Ung Egedals bestyrelse: Jens Skov (SF).

n Handicapråd: Fra byrådet: Vicky Holst Rasmussen (S), Carina Buurskov (V) og Helle Anna Elisabeth Nielsen (R). Fra Danske Handicaporganisationer: Bo Andresen, Spastikerforeningen, Lea Jensen, Dansk Blindesamfund og Arne Kristensen, Høreforeningen.

n Ekspropriationskommissonen: Egil Møller (DF).

n Fredningsnævn: Peter Hansen (SF).

n Hegnssyn: Keld Stenlien Hansen (V), Peter Hemmingsen (DF), Marianne Røgen (S).

n HMN Naturgas I/S' Repræsentantskab: Karsten Søndergaard.

n I/S Vestforbrændings bestyrelse: Ib Sørensen (S).

n Kredsråd vedrørende politiets virksomhed: Ib Sørensen (S).

n Ledøje Forsamlingshus' bestyrelse: Dan Haugbøl (K).

n Overtaksationskommissionen: Claus S. Madsen (LA).

n Skatteankenævn Frederikssund og Vurderingsankenævn Nordsjælland: Peter Schott (V), Lone Lunding (S).

n Slagslunde Fjernvarmes bestyrelse: Ulrik John Nielsen (V).

n Trafikselskabet Movia: Bo Vesth (V).

n Bestyrelsen for Ungdommens Uddannelsesvejleningscenter for Egedal og Frederikssund kommuner, UU Vest: Bettina Hilligsøe.

n Vurderingsmænd, Mark og Vejfredslov: Formand Brian Øllegaard (S), Lars Thygesen (V), Peter Hemmingsen (DF).

n Grundvandsforum: Bo Vesth (V).

n Bestyrelsen for Hjælpemiddeldepotet I/S: Vicky Holst Rasmussen (S).

n Kunstrådet: Borgmester Karsten Søndergaard (V), formand for Kultur- og Erhvervsudvalget Charlotte Haagendrup (K) og formand for Planudvalget Ib Sørensen (S).

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk