Hvad får man som vælger i det borgerlige valgforbund?
Som jeg forstår det, får man to ting. Sikkerhed for, at din stemme går til et parti i valgforbundet. Det betyder altså, at du som f.eks. Venstre-vælger skal være klar til, at din stemme kan gå til at sikre et mandat til f.eks. Dansk Folkeparti.
Anden sikre ting er et fælles mål om at sænke skatten. Partierne siger det mere eller mindre direkte, men der er vist ingen af partierne, der vil sige mig imod? En umiddelbar konklusion af dette fælles mål ligger lige for, nemlig at skatten sættes ned, hvis de borgerlige partier i fællesskab udgør flertallet efter næste valg.
Jeg sætter også gerne skatten ned, men det er ikke et selvstændigt mål for os i Socialdemokratiet. At sætte skatten ned betyder færre indtægter for Stevns Kommune. Med færre indtægter vil der skulle spares. At spare på Stevns Kommunes budget i dag kan ikke undgå at føre velfærdsforringelser med sig. Hvis Venstre og Konservative ikke er enige, burde de have vist den alternative vej ved de sidste tre års budgetarbejde. Dermed kunne de have vist vejen uden om en skattestigning, men det har de som bekendt ikke gjort.
I det valgforbund, som Socialdemokratiet er en del af, viser vi en fælles bæredygtig politisk retning, hvor skatten holdes i ro, velfærden prioriteres, og den grønne omstilling sættes op i gear.
Henning Urban Dam
borgmesterkandidat Socialdemokratiet
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her