Niels Jarnø Johansen
Kajerød Have 51
3460 Birkerød
Forslaget har opnået de nødvendige 50.000 støtter som gør at det kan tages op i Folketinget.
Det sker ikke automatisk, da det ifølge grundloven kun er medlemmer Folketinget og ministre som kan fremsætte forslag i Folketinget. Men mon det ikke sker med den store tilslutning som er til forslaget?
Hvad siger vores lokale politikere i Rudersdal?
Det kunne være spændende hvis vores lokale politikere vil tilkendegive deres holdning til forslaget.
I gennem 13 år har kommunerne selv haft ansvaret for Handicapområdet. Et område man overtog fra de nedlagte amter. Amterne havde overtaget området fra staten.
Personligt syntes jeg at amterne håndterede området fint og besad den nødvendige viden for at forvalte området. Samt, ikke mindst, det nødvendige befolkningsgrundlag til opbygge ekspertise for området.
Kommunerne er generelt for små til at håndtere dette meget komplekse område.
Måske har man kun en eller to borgere med et specifikt handicap og dermed ikke grundlaget for at kunne sætte den rigtige hjælp ind.
Forkert behandling, grundet manglende indsigt, gør at godt halvdelen af afgørelser på området er behæftet med fejl og bliver omgjort på landsplan. Tænk på de frustrationer den handicappede og eventuelle pårørende gennemgår grundet forkert og fejlagtig sagsbehandling.
Personligt har jeg selv tidligere foreslået, at regionerne overtog ansvaret for handicapområdet.
Regionenerne har det nødvendige befolknings grundlag for at opbygge ekspertise på området. Man har allerede i Region Midtjylland samlet handicapområdet og der med hjulpet kommunerne i regionen og, ikke mindst, de handicappede og deres pårørende.
Men hvad siger Rudersdals kommunalpolitikere til forslaget?
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her