
En person blev tirsdag påkørt ved Odense. Derfor holdt togene stille mellem Odense og Nyborg i en time.
I omkring en time tidligt tirsdag aften holdt togene stille mellem Odense og Nyborg.
Det skyldtes en personpåkørsel ved Odense, oplyser DSB.
Derfor blev der indsat togbusser. Omkring en time efter ulykken, skriver DSB, at togene så småt begynder at køre igen.
- Togene begynder så småt at køre mellem Odense og Nyborg efter en personpåkørsel tidligere. Togbusserne kører desuden på strækningen til cirka klokken 19, lyder meldingen fra DSB klokken 18.33.
Fyns Politi har oplyst, at personpåkørslen er sket på togsporet cirka en kilometer øst for Odense Banegård.
- Politi og redning arbejder på stedet. Der kan i øjeblikket IKKE oplyses yderligere i sagen, lød det fra politiets vagtchef i et tweet lidt før klokken 18.
Lidt senere lyder meldingen fra politiet, at undersøgelserne på stedet har vist, at der var tale om en tragisk ulykke, som politiet ikke beskriver nærmere.
- Ingen tegn på, at der skulle være tale om en forbrydelse, skriver politiet på Twitter.
Politiet oplyser dog, at personen er afgået ved døden. Afdødes pårørende er blevet underrettet, oplyser politiet tirsdag aften.
På jernbanen ca. 1 km øst for Odense Banegård har vi på togsporet for kort tid siden haft en personpåkørsel. Politi og redning arbejder på steder. Der kan i øjeblikket IKKE oplyses yderligere i sagen. Vagtchefen #politidk
— Fyns Politi (@FynsPoliti) January 19, 2021
Togene holder i øjeblikket stille mellem Odense og Nyborg
— DSB (@omDSB) January 19, 2021
Vi har bestilt Togbusser, men vi ved endnu ikke hvornår de er fremme.
Det skyldes en personpåkørsel ved Odense.
Mere info og opdateringer kommer på siden her: https://t.co/59dCuMxd1k pic.twitter.com/dgzBPaTz3v
Kommentarer
Vi ønsker en åben og livlig debat på sn.dk, og opfordrer alle til at kommentere, udveksle viden og stille spørgsmål. Debatten skal foregå i en ordentlig og respektfuld tone. Redaktionen fjerner indlæg, der ikke lever op til SN.dks retningslinjer og gældende lovgivning. Se retningslinjerne her