14. oktober 2019
Der er 109 mænd og 70 kvinder i det nye Folketing. Se, hvordan Folketinget er sammensat efter valget.
Der er 109 mænd og 70 kvinder i det nye Folketing. Se, hvordan Folketinget er sammensat efter valget.
Foto: THOMAS OLSEN
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: FAKTA: Her er de 179 medlemmer af Folketinget

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

FAKTA: Her er de 179 medlemmer af Folketinget
Danmark - 06. juni 2019 kl. 21:37
Af Ritzau
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Efter optælling af de personlige stemmer er der nu sat navne på 179 folketingsmedlemmer. Det er 70 kvinder og 109 mænd.

arrow Læs også: Lokale stemmeslugere slog til på valgdagen: - Det er en vild tillid at få

Dansk Folkepartis dårlige valg betyder, at Kristian Thulesen Dahl (DF) ikke kan gentage bedriften fra seneste valg, hvor han fik flest personlige stemmer af alle.

Det blev i stedet Mette Frederiksen (S), der løb med den hæder i år. Den socialdemokratiske formand har tilsyneladende haft gavn af at have skiftet valgkreds fra Ballerup til fødebyen Aalborg.

Højdespringeren på listen over de ti politikere med flest personlige stemmer er forskningsminister Tommy Ahlers (V). Han stillede op for første gang ved dette valg og fik femteflest stemmer af alle.

TOP 10
Her er folketingsvalget top 10 over flest personlige stemmer (i parentes udviklingen i forhold til valget i 2015):

  • 1. Mette Frederiksen (S), 43.489 stemmer (+19.003).
  • 2. Lars Løkke Rasmussen (V), 40.745 (+7352).
  • 3. Pernille Skipper (EL), 33024 (+21.904).
  • 4. Inger Støjberg (V), 28420 (+12.064).
  • 5. Tommy Ahlers (V), 26.420 (stillede ikke op).
  • 6. Nicolai Wammen (S), 23.427 (+2275).
  • 7. Jacob Mark (SF), 23.213 (+2948).
  • 8. Kristian Thulesen Dahl (DF), 23.119 (-34.252).
  • 9. Søren Pape Poulsen (K), 22.223 (+10.658).
  • 10. Ida Auken (R), 21.723 (+11.292).


Kilde: Ritzau

10 partier er repræsenteret i Folketinget, og her er en oversigt over, hvilke kandidater der er valgt, og hvor deres mandater er faldet.

SOCIALDEMOKRATIET

48 mandater (12 kvinder og 36 mænd).

Københavns Storkreds: Pernille Rosenkrantz-Theil, Peter Hummelgaard, Lars Aslan Rasmussen.

Københavns Omegns Storkreds: Mattias Tesfaye, Morten Bødskov, Jeppe Bruus og Kasper Sand Kjær.

Nordsjællands Storkreds: Nick Hækkerup, Rasmus Stoklund, Henrik Møller.

Bornholms Storkreds: Lea Wermelin.

Sjællands Storkreds: Magnus Heunicke, Astrid Krag, Kaare Dybvad, Rasmus Horn Langhoff, Lennart Damsbo-Andersen, Kasper Roug, Mette Gjerskov, Henrik Sass Larsen.

Fyns Storkreds: Dan Jørgensen, Trine Bramsen, Bjørn Brandenborg, Jan Johansen, Julie Skovsby.

Sydjyllands Storkreds: Benny Engelbrecht, Anders Kronborg, Jesper Petersen, Troels Ravn, Birgitte Vind, Christian Rabjerg Madsen.

Østjyllands Storkreds: Nicolai Wammen, Leif Lahn Jensen, Henrik Dam Kristensen, Camilla Fabricius, Jens Joel, Malte Larsen, Daniel Toft Jakobsen.

Vestjyllands Storkreds: Annette Lind, Thomas Jensen, Mogens Jensen, Anne Paulin.

Nordjyllands Storkreds: Mette Frederiksen, Bjarne Laustsen, Simon Kollerup, Flemming Møller Mortensen, Orla Hav, Rasmus Prehn, Ane Halsboe-Jørgensen.

VENSTRE

43 mandater (15 kvinder og 28 mænd).

Københavns Storkreds: Tommy Ahlers, Jan E. Jørgensen, Martin Geertsen.

Københavns Omegns Storkreds: Karen Ellemann, Mads Fuglede, Kim Valentin.

Nordsjællands Storkreds: Sophie Løhde, Hans Andersen, Claus Hjort Frederiksen.

Bornholms Storkreds: Peter Juel-Jensen.

Sjællands Storkreds: Lars Løkke Rasmussen, Marcus Knuth, Jacob Jensen, Morten Dahlin, Bertel Haarder, Stén Knuth, Louise Schack Elholm.

Fyns Storkreds: Lars Chr. Lilleholt, Erling Bonnesen, Marlene Ambo-Rasmussen, Jane Heitmann.

Sydjyllands Storkreds: Ellen Trane Nørby, Anni Matthiesen, Hans Christian Schmidt, Eva Kjer Hansen, Christoffer Aagaard Melson, Ulla Tørnæs.

Østjyllands Storkreds: Jakob Ellemann-Jensen, Michael Aastrup Jensen, Britt Bager, Troels Lund Poulsen, Fatma Øktem, Heidi Bank.

Vestjyllands Storkreds: Inger Støjberg, Kristian Jensen, Thomas Danielsen, Carsten Kissmeyer, Kristian Pihl Lorentzen.

Nordjyllands Storkreds: Preben Bang Henriksen, Karsten Lauritzen, Marie Bjerre, Torsten Schack Petersen, Anne Honoré Østergaard.

DANSK FOLKEPARTI

16 mandater (6 kvinder og 10 mænd).

Københavns Storkreds: Peter Skaarup.

Københavns Omegns Storkreds: Pia Kjærsgaard.

Nordsjællands Storkreds: Morten Messerschmidt.

Sjællands Storkreds: Søren Espersen, René Christensen, Liselott Blixt.

Fyns Storkreds: Jens Henrik Thulesen Dahl, Alex Ahrendtsen.

Sydjyllands Storkreds: Kristian Thulesen Dahl, Marie Krarup, Karina Adsbøl.

Østjyllands Storkreds: Hans Kristian Skibby, Mette Hjermind Dencker.

Vestjyllands Storkreds: Dennis Flydtkjær.

Nordjyllands Storkreds: Bent Bøgsted, Lise Bech.

DE RADIKALE

16 mandater (9 kvinder og 7 mænd).

Københavns Storkreds: Ida Auken, Jens Rohde, Samira Nawa.

Københavns Omegns Storkreds: Sofie Carsten Nielsen, Stinus Lindgreen.

Nordsjællands Storkreds: Martin Lidegaard, Kristian Hegaard.

Sjællands Storkreds: Zenia Stampe, Kathrine Olldag.

Fyns Storkreds: Rasmus Helveg Petersen.

Sydjyllands Storkreds: Lotte Rod.

Østjyllands Storkreds: Morten Østergaard, Katrine Robsøe, Anne Sophie Callesen.

Vestjyllands Storkreds: Andreas Steenberg.

Nordjyllands Storkreds: Marianne Jelved.

SF

14 mandater (11 kvinder og 3 mænd).

Københavns Storkreds: Pia Olsen Dyhr, Carl Valentin, Halime Oguz.

Københavns Omegns Storkreds: Ina Strøjer-Schmidt.

Nordsjællands Storkreds: Trine Torp.

Sjællands Storkreds: Jacob Mark, Astrid Carøe, Anne Valentina Berthelsen.

Fyns Storkreds: Karsten Hønge.

Sydjyllands Storkreds: Karina Lorentzen Dehnhardt.

Østjyllands Storkreds: Kirsten Normann Andersen, Charlotte Broman Mølbæk.

Vestjyllands Storkreds: Signe Munk.

Nordjyllands Storkreds: Lisbeth Bech Poulsen.

ENHEDSLISTEN

13 mandater (6 kvinder og 7 mænd).

Københavns Storkreds: Pernille Skipper, Rosa Lund, Rune Lund, Jette Gottlieb.

Københavns Omegns Storkreds: Søren Søndergaard.

Nordsjællands Storkreds: Mai Villadsen.

Sjællands Storkreds: Christian Juhl, Eva Flyvholm.

Fyns Storkreds: Victoria Velasquez.

Sydjyllands Storkreds: Henning Hyllested.

Østjyllands Storkreds: Søren Egge Rasmussen (Nikolaj Villumsen blev valgt til både Europa-Parlamentet og Folketinget og giver sit folketingsmandat videre til Søren Egge Rasmussen).

Vestjyllands Storkreds: Jakob Sølvhøj.

Nordjyllands Storkreds: Peder Hvelplund.

DE KONSERVATIVE

12 mandater (6 kvinder og 6 mænd).

Københavns Storkreds: Katarina Ammitzbøll.

Københavns Omegns Storkreds: Rasmus Jarlov.

Nordsjællands Storkreds: Mette Abildgaard, Birgitte Bergman.

Sjællands Storkreds: Naser Khader, Brigitte Klintskov Jerkel.

Fyns Storkreds: Mai Mercado.

Sydjyllands Storkreds: Niels Flemming Hansen.

Østjyllands Storkreds: Mona Juul.

Vestjyllands Storkreds: Søren Pape Poulsen, Orla Østerby.

Nordjyllands Storkreds: Per Larsen.

ALTERNATIVET

5 mandater (1 kvinde og 4 mænd).

Københavns Storkreds: Uffe Elbæk.

Københavns Omegns Storkreds: Sikandar Siddique.

Sjællands Storkreds: Rasmus Nordqvist.

Østjyllands Storkreds: Torsten Gejl.

Nordjyllands Storkreds: Susanne Zimmer.

NYE BORGERLIGE

4 mandater (2 kvinder og 2 mænd).

Nordsjællands Storkreds: Mette Thiesen.

Sjællands Storkreds: Peter Seier Christensen.

Sydjyllands Storkreds: Pernille Vermund.

Østjyllands Storkreds: Lars Boje Mathiesen.

LIBERAL ALLIANCE

4 mandater (0 kvinder og 4 mænd).

Københavns Storkreds: Simon Emil Ammitzbøll-Bille.

Sydjyllands Storkreds: Henrik Dahl.

Østjyllands Storkreds: Ole Birk Olesen.

Vestjyllands Storkreds: Alex Vanopslagh.

* Nordatlantiske mandater: 4 (2 kvinder og 2 mænd).

GRØNLAND:

Inuit Ataqatigiit: Aaja Chemnitz Larsen.

Siumut: Aki-Matilda Høegh-Dam.

FÆRØERNE:

Sambandspartiet: Edmund Joensen.

Socialdemokratiet: Sjúrdur Skaale.

Kilder: Ritzau, Danmarks Statistik.

arrow Se listen: De er valgt i Sjællands Storkreds
07. juni 2019 kl. 00:06 Opdateret: kl. 17:13
arrow Politikere spytter tusindvis af kroner i selvpromovering
04. juni 2019 kl. 06:30 Opdateret: kl. 09:24