23. maj 2018
DM i Skills 2018.
gallery icon

Se billedserie

DM i Skills 2018.
Foto: PER DAUGAARD
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Billedserie: Vindere i DM i Skills 2018 er fundet

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Billedserie: Vindere i DM i Skills 2018 er fundet
Opdateret 21. januar 2018 kl. 12:16
Danmark - 20. januar 2018 kl. 14:38
Af Joe Kniesek
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

DM i Skills har fundet sin afslutning ved lørdagens afslutningsceremoni og vinderne i de forskellige fag er fundet.

Prismodtagere med hjemsted på Sjælland er fremhævet i blåt.

EUC Nordvestsjælland kan glæde sig over vindere fra alubyggerfaget, en glarmester med de rette evner samt en teknisk installatør.

Men også andre sjællandske byer kan byde på mestre indenfor deres de forskellige fag.

Se hele listen her.

Vindere af DM i Skills

Alubygger: Tobias Hougaard Christensen, Horsens (Aludan Facader A/S, Hedensted) EUC Nordvestsjælland.

Anlægsgartner: Jesper Frederiksen, Otterup (E. Stein Frandsen Anlægsgartnerfirma Aps. Odense) og Peter Levin, Horsens (Svend Erik Lind A/S, Horsens), begge Jordbrugets Uddannelsescenter Aarhus.

Anlægsstruktør: Jesper Helding Knoldsborg Andersen, Faaborg (Korinth Entreprenørfirma A/S, Faaborg) og Anders Konggaard Dyrhøj, Odense (Munck Forsyningsledninger A/S, Odense), begge AMU Fyn.

Autolakerer: Stefan Fjellerad, Hjørring (Sundsholmens Autolakering ApS, Nørresundby) College 360.

Automatiktekniker: Frederik Damgaard Pedersen, Nørresundby (Damgaard-Automatik A/S, Aabybro), TECHCOLLEGE.

Bager: Lasse Nørup Bentsen, Herning (Skolegades Bageri, Herning) Uddannelsescenter Holstebro.

Blomsterdekoratør: Sarah Ydse Prehn Hansen, Sindahl (Mimosa Blomster – Vinkrogen, Hirtshals) Handelsfagskolen.

Brolægger: Jesper Viking Hansen, Ølsted (P.P. Brolægning A/S, Roskilde) og Nichlas Carl Skaarup Drewsen, Ringsted (Kaj Bøje Pedersen A/S, Ringsted) begge NEXT Uddannelse København.

Bygningsmaler: Nadja Lykke Andersen, Esbjerg (TJ Malerfirma/v Torben Jensen, Esbjerg) Rybners Teknisk Skole.

Bygningssnedker: Justian Raahauge, Glostrup (Exponent A/S, Glostrup) Roskilde Tekniske Skole.

Bygningsstruktør: Line Biltoft Jepsen, Esbjerg (TC Beton A/S, Vejen) og Mathias Kjærgaard Jørgensen, Aabenraa (Chr. Johannesen A/S, Røde Kro) begge AMU Vest.

Detailhandel: Charlotte Halberg Paulsen og Mille Glerup Christensen, begge fra Aalborg og Aalborg Handelsskole.

Elektriker: Nikolaj Sinding Nielsen, Søborg (Elfirmaet PHL, Søborg) TEC.

Ernæringsassistent: Amalie Søndergaard-Pedersen, Graasten (Mad og Måltider, Aabenraa Kommune) EUC Syd.

Flisemurer: Samuel Birk Axelsen, Aalborg (Lund & Staun A/S, Svenstrup J) TECHCOLLEGE.

Frisør: Laura Lykke Jensen, Hillerød (Hairstylist Lykke Jensen, Gilleleje) NEXT Uddannelse København.

Glarmester: Ali Hussam El Mohamad, København N (Glarmestre Snoer & Sønner A/S, København NV) EUC Nordvestsjælland.

Gourmetslagter: Pernille Løvig Nielsen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.

Grafisk tekniker: Mads Dyrberg Bundgaard, Aalborg (Polyprint, Hedensted ) TECHCOLLEGE.

Gulvlægger: Anders Philip Gadegaard Aagaard, Ejby (BT Gulve Middelfart A/S) Mercantec.

Industritekniker: Casper Rasmussen, Kjellerup (KVM Industrimaskiner A/S, Kjellerup) Mercantec.

Karrosseritekniker: Niklas Jensen, Aalborg (Pedersen & Nielsen Aalborg) College 360.

Klejnsmed: Svend Borup Christophersen, Mariager (Skanda A/S, Mariager) Tradium.

Kok: Lasse Zacho Andersen, Slagelse (Støvlet Katrines Hus, Sorø) ZBC.


Konditor: Caroline Amalie Flyvenring Andersen, Charlottenlund (Kurhotel Skodsborg) ZBC.

Kosmetiker: Mathilde Ravnhøj, Odense. SDE.

Maskinsnedker: Christian Lemmermand, Odder (Aksel Kjersgaard A/S, Odder) Skive College.

Mediegrafiker: Benjamin Aa Nygaard, Viby J (Mindmill Denmark A/S, Viby J) Aarhus Tech.

Murer: Kenneth Mølgaard Ebbesen, Spjald (Murerfirmaet Glenn Østergaard, Spjald) Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer: Ida Sofie Jensen, Odder (Nicolai Bisgaard Møbelpolstrer, Odder) Skive College.

Møbelsnedker: Esben Kellemann Thomsen, Nørresundby (Brdr. Poulsen, Pandrup) EUC Nord.

Personvognsmekaniker: Lasse Poul Juulsgaard Karlsen, Lemvig (Lemvig Autoteknik A/S) Mercantec.

Receptionist: Nicoline Rohmann Håkansson, Aalborg (Comwell Aarhus) TECHCOLLEGE.

Smørrebrød og catering: Anna Schomburg Hansen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.

Social- og sundhedsassistent: Ida Kaalund, Lemvig (Hospitalsenheden Vest), og Louise Nyby Lisberg, Aulum (Herning Kommune) Social- og Sundhedsskolen, Herning.

Tagdækker: Lasse Langhave Meisner, Hadsten (BM Tagdækning Aps, Hadsten) Learnmark Horsens.

Teknisk Isolatør: Patrick Jørgen Nielsen, Roskilde (Persolit A/S, Rødovre) EUC Nordvestsjælland.

Tjener: Christina Ahlstrøm Pedersen, Juelsminde (Hotel Juelsminde Strand) College 360.

Tækkemand: Christian Alexander Ditlefsen, Kolding (Tækkefirmaet Evald Knudsen og Søn Aps, Egtved) Den Jydske Haandværkerskole.

Tømrer: Mathias Jensen, Herning (Tømrerfirmaet Lj Montage Aps., Ikast) Herningsholm Erhvervsskole.

Urmager: Cecilia Brinch Kristensen, Vejen (Kipp Ure og Smykker, Vejen) ZBC.

VVS-energispecialist: Martin Grambo Krongaard, Aabenraa (Fredslund VVS, Aabenraa) EUC Syd.