19. oktober 2017
Foto: Jens Nielsen
Foto: Jens Nielsen
Foto: Jens Nielsen
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Her er kandidaterne

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Her er kandidaterne
Valg Region Sjælland - 10. oktober 2017 kl. 11:43
Af Signe Aarestrup
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

246 kandidater fordelt på 18 partier stiller op til regionsrådsvalget.

A. Socialdemokratiet
Heino Knudsen, Lolland; Jorun Bech, Roskilde; Jan Hendeliowitz, Køge; Susanne Lundvald, Næstved; Kirsten Rask, Kalundborg; Freddy Blak, Næstved; John Wennerwald, Solrød; Nicolai Nicolaisen, Holbæk; Søren Palshøj, Guldborgsund;; John Fobian-Madsen, Ringsted; Jens Georg Bagge, Stevns; Camilla Aff Bredegaard, Vordingborg; Annemarie Knigge, Roskilde; Michael Svane Jørgensen, Lejre; Søren E. Andersen, Næstved; Felex Pedersen, Odsherred; Trine Birk Andersen, Holbæk; Michael Jensen, Sorø; Jens Gredal, Møn; Johnny E. Sørvin, Næstved; Poul Aagaard, Nykøbing Sj.; Chalotte Frantzen, Guldborgsund; Kate Sørensen, Næstved; Charlotte Petersson, Slagelse.

B. Radikale Venstre
Anne Møller Ronex, Holbæk; Vibeke Grønbæk, Vordingborg; Jan Heidebo, Ringsted; Ralph Bargum, Roskilde; Troels Brandt, Slagelse; Jerry Bækgaard-Salling, Sandved; Marianne Fritzen, Odsherred; Ulf Lindow, Haslev; Asta Rasmussen, Lejre;; Kenni Lars Rasmussen, Køge; Line Reinhardt, Guldborgsund; Sean Littlewood, Faxe; Jeppe Trolle, Roskilde; Henrik Gliese Pedersen, Greve; Henrik Nørgaard, Sorø; Kristian Stokholm, Lolland; Torben Lollike, Ringsted; Bo Nygaard Larsen, Jersie Landsby; Ole Glahn, Kalundborg; Lars Hoppe Søe, Næstved; Bjarne Hendrichsen, Stevns; Henriette Bødewadt, Lolland; Arne Rohde, Dalby.

C. Det Konservative Folkeparti
Christian Wedell-Neergaard, Borup; Brigitte Klintskov Jerkel, Greve; Per Hovmand, Sorø; Ellen Knudsen, Stevns; Lasse Kløcker, Slagelse; Grethe Saabye, Lejre; Claus Neergaard, Næstved; Anders Stausholm, Guldborgsund; Lars Lindskov, Roskilde; Ivan Lilleng, Faxe; Peter Kock Møller, Holbæk; Robert Kronberg, Slagelse; Dorte Kiilerich, Lejre, Niels Erik Christensen, Kalundborg; Finn Andersen, Ringsted; Henrik Røge, Solrød; Fie Dahl Hansen, Greve; Jesper Adler, Vordingborg.

D. Nye Borgerlige
Johannes Lumholt, Sorø; Josh Bjørkman, Slagelse; Thomas Vesth, Slagelse; Anne Marie Raft, Lolland, Janni Walies, Slagelse; Bob Rich. Nielsen, Nykøbing F.; Kim Boutrup, Møn; Per Godtfred Stripp, Greve; Michael Andersen, Vordingborg; Claus Bedemann, Ringsted; Klaus Juel Hansen, Slagelse; Hans Jørgen Parling, Næstved; Stig Mogensen, Holbæk; Jørgen Stensbøg Hansen, Sorø; Bent Dahl, Næstved; Torben Henrichsen, Korsør; Frank Danslev, Greve; Mogens Olsen, Sorø; Arthur Kortsen, Lolland.

E. Retsforbundet
Ulf Kobbernagel, Greve; Mogens Bülow, Grevinge; René Bøgh, Rødby; Torsten Sylvest, Holbæk.

F. SF - Socialistisk Folkeparti
Tina Boel, Roskilde; Arne Juel Jensen, Sorø; Torben Haack, Køge; Mette Vallentin, Ringsted; Michael Graakjær, Stevns, Marianne Svane, Solrød; Lars Christiansen, Lolland; Eva Levinsen, Kalundborg; Charlotte Poulsen, Faxe; Mogens Stig Møller, Odsherred; Jørgen Baadsgaard, Slagelse; Poul-Erik Larsen, Guldborgsund; Louis Hansen, Lejre; Flemming Røttig, Holbæk.

G. Guldborgsundlisten
Tanja Beckmann Sørensen; Anders Bondo.

H. Stram Kurs
Thomas Andersen, Kalundborg.

I. Liberal Alliance
Egon Bo, Slagelse; Susanne Borggaard, Sorø; Henrik Boye, Solrød; Jeppe H. Lindberg, Køge; Jan Heine, Lejre; Knud Damgaard, Roskilde; Regine Hovmøller, Solrød; Søren Stavnskær, Holbæk; Troels Christensen, Slagelse; Mogens Borup, Odsherred; Henrik Klem Lassen, Greve; Torben B. Kjær, Maribo; Lianne Hansen, Sorø; Dennis Boye, Næstved; Henrik Thomsen, Ringsted; Lasse Jensen, Kalundborg; John Axelsen, Næstved; Kenneth M. Nielsen, Faxe; Andreas Hastrup, Vordingborg; Lars Barthold Hansen, Stevns.

J.:
Bent A. Jespersen Liberalsocialist

K. Kristendemokraterne
1. Eva Guldfred, Greve; 2. Henning Østergaard-Christensen, Nykøbing F.; 3. Per Kristensen, Jyllinge; 4. Jens Peter Hansen, Greve; 5. Mette Guldager, Slagelse; 6. Leif Tormod Christiansen, Nykøbing F.; 7. Egon Jakobsen, Næstved.

L. Lokallisten Lolland
Brian Hansen; Niels Nielsen; Linda Sommer; Karen Albrechtsen.

O. Dansk Folkeparti
Peter Jacobsen; Gitte Simoni; Per Nørhave; Jan Herskov; Julie Jacobsen; Lars Folmann; Nikolai Hamann; Ulla Bjerre; Lizette Lilleskov Laugesen; Githa Nelander; Asbjørn Gerting Olsson; Ellen Thomsen; Kim Errebo; Thomas Palmskov; Henrik Kjølby; Eric Steffensen; Steen Klink; Erik Larsholt; Søren Lund Hansen; John B. Hansen; Anette Knoblauch; Frederik Pedersen; Bjarne Ekman; Bjørn Hansen; Birgit Holse.

P. Din Stemme
Marie-Louise Brehm Nielsen.

R. Kommunisterne
Nynne Pagels; Annette Mørk; Svend Erik Christensen.

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti: Jacob Jensen, Holbæk; Kirsten Devantier, Næstved; Anders Koefoed, Slagelse; Camilla Hove Lund, Holbæk; Anita Winther, Kalundborg; Evan Lynnerup, Roskilde; Lene Madsen Milner, Stevns; Flemming Damgaard Larsen, Lejre; Jens Ravn, Vordingborg; Morten Egeskov, Odsherred; Bøje Winther, Lolland; Bodil Sø, Køge; Kim Sunesen, Solrød; Timo Jensen, Ringsted; Steen K. Gunnarson, Faxe; Claus Bakke, Guldborgsund; Jens Nygaard, Sorø; Kai Nielsen, Greve; Flemming Rasmussen, Næstved; Pia Lunn Christiansen, Slagelse; Lotte Johansen, Holbæk; Jette Tjørnelund, Roskilde; Ole Geert Olsen, Kalundborg; John Brill Engkebølle, Guldborgsund; Ali Ünsal, Køge; Mathias Vingaard, Odsherred; Tina Mandrup, Lejre; Benjamin Lindberg, Solrød; Allan Øster Steensen, Slagelse; Ebbe Mondrup, Odsherred; Erik Lundeman, Slagelse; Inger Kehlet, Roskilde.

Ø. Enhedslisten
1. Bruno Jerup, Næstved; 2. Ursula Dieterich-Pedersen, Sorø; 3. Jørgen Holst, Roskilde; 4. Janne Toft-Lind, Slagelse; 5. Ibrahim Altuncular, Køge; 6. Kim Villadsen, Ringsted; 7. Alexandra Jakobsen, Skælskør; 8. Rosa Wittrup, Kirke Såby; 9. Betina Baden, Strøby Egede; 10. Clark Pratt, Asnæs; 11. Bente Borreskov, Maribo; 12. Leif Juhl, Holbæk; 13. Bente Lerche-Thomsen, Nykøbing F.; 14. Jesper Hjelm Kristensen, Kalundborg; 15. Mette Gerdøe, Vordingborg; 16. Jan Kjærgaard Hansen, Vindbyholt; 17. Anna Bondo Nielsen, Roskilde; 18. Per Markmøller, Bandholm; 19. Susanne Pahlmann, Greve; 20. Svend Aaquist, Væggerløse; 21. Abelone Bergløv, Sorø; 22. Henrik Stougaard, Roskilde; 23. Tage Vestergaard, Vordingborg; 24. Helene Gerup, Omø; 25. Thomas Clausen, Boeslunde; 26. Jette W. Jørgensen, Køge; 27. Karen Thestrup Clausen, Holbæk; 28. Helle Wallin, Faxe; 29. Carsten Oddershede, Greve; 30. Jan Jakobsen, Ringsted; 31. Sara Lynge Ravn, Vig; 32. Susanne S. Tariq, Næstved; 33. Johannes Jacobsen, Køge; 34. Freja Lynæs Larsen, Næstved; 35. Jan Jespersen, Hellested; 36. Regine Andreasen, Høng; 37. Per Fynboe, Holbæk; 38. Ebba Lawaetz, Omø; 39. Christian Tastrup, Horbelev; 40. Grethe Kistrup Møller, Sorø; 41. Sejer Folke, Hellested; 42. Niels Erik Danielsen, Høng; 43. Kim Mariegaard, Nykøbing Sj.; 44. Lars Christensen, Faxe; 45. Palle Eghjort, Vordingborg.

A. Alternativet
Theresa Dall Helth; Sven-Åge Westphalen.