17. oktober 2017
Kandidatlisterne til kommunalvalget i Høje-Taastrup Kommune 2017 er nu på plads - det er 9 færre end ved valget i 2013. Foto: Kenn Thomsen (Arkiv)
Kandidatlisterne til kommunalvalget i Høje-Taastrup Kommune 2017 er nu på plads - det er 9 færre end ved valget i 2013. Foto: Kenn Thomsen (Arkiv)
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: 82 kandidater: Dem kan du stemme på i Høje-Taastrup

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

82 kandidater: Dem kan du stemme på i Høje-Taastrup
Taastrup - 10. oktober 2017 kl. 21:09
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Der er i alt 82 kandidater stillet op til kommunalvalget 2017 i Høje-Taastrup Kommune fordelt på 10 partier og lister.

Her finder du en oversigt over alle kandidaterne i 2017:

A. Socialdemokratiet (sideopstillet)

Peter Faarbæk, Taastrup
Thomas Bak, Taastrup
Hugo Hammel, Sengeløse
Anne Mette Bak, Taastrup
Thomas Stenrød Paulsen, Taastrup
Ole Dam Wehlast, Høje Taastrup
Annette Johansen, Taastrup
Ekrem Günbulut, Hedehusene
Anders Peter Hansen, Torstorp
Sami Gökdemir, Taastrup
Helle Maj-Britt Christensen, Fløng
Sabah Abid, Høje Taastrup
Nina Strøm Tønnes, Hedehusene
Michael Rask Christensen, Høje Taastrup
Jan Irgens, Torstorp

B. Radikale Venstre (partiliste)

1. Esat Sentürk, Taastrup
2. Isa Taspinar, Taastrup
3. Anette Vestergaard Nielsen, Reerslev
4. Michael Naurbjerg, Taastrup
5. Michael Raynolds Laursen, Fløng

C. Det Konservative Folkeparti (sideopstillet)

Michael Ziegler, Taastrup
Merete Scheelsbeck, Taastrup
Kurt Scheelsbeck, Fløng
Jesper Kirkegaard, Taastrup
Bjarne Kogsbøll, Hedehusene
Jeanette Ingemann, Fløng
Marjan Ganjjou, Taastrup
Steffen Mølgaard Hansen, Høje Taastrup
Henrik Torning, Sengeløse
Torben Rasmussen, Hedehusene
Turan Akbulut, Hedehusene
Helle Koch, Taastrup
Toke Elling, Taastrup
Maj-Britt Hartvig, Taastrup
Birgitte Skovbæk Johansen, Taastrup
Betina Liv Moe, Hedehusene
Finn Søder, Sengeløse
Lone Simonsen, Taastrup
Gorm Johansen, Taastrup
Frede Vest, Soderup
Barbara Frederiksen, Taastrup

F. SF - Socialistisk Folkeparti (partiliste)

1. Jan Kjær
2. Mette Gagner
3. Birger Juul
4. Ole Helding
5. Jørgen Jensen
6. Cafer Yildiran
7. Henrik Malchow

I. Liberal Alliance (sideopstillet)

Nikolaj Vester, Hedehusene
Tonni Buur, Sengeløse
Henning K. Kristensen, Taastrup
Benjamin Møller, Hedehusene

L. Lokallisten Høje-Taastrup (partiliste)

1. Omer Ayub
2. Josefine Jeppesen
3. Mehmet Bozboga
4. Kjeld Espersen
5. Thomas D. R. Madsen
6. Muammer Basoda
7. Mohamed Tayibi

O. Dansk Folkeparti (partiliste)

1. Lars Prier, Taastrup
2. Flemming Hansen, Taastrup
3. Henrik Fangel, Hedehusene
4. Else Stokholm, Taastrup
5. Pernille Hansen, Taastrup

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti (sideopstillet)

Flemming Andersen, Fløng
Peder Helt, Hedehusene
Tina Nedergaard, Sengeløse
René Jensen, Vridsløsemagle
Lisbeth Kjærholt, Hedehusene
Morten Hoffmann-Timmol, Taastrup
Tina Løyche, Taastrup

Ø. Enhedslisten (partiliste)

1. Ole Hyldahl, Taastrup
2. Emil Viskum, Taastrup
3. Preben Bjørn Madsen, Taastrup
4. Halil Kara, Fløng
5. Jørgen Mortensen, Taastrup
6. Jan Simon Petersen, Hedehusene

Å. Alternativet (sideopstillet)

Ken Patrick Petersson, Taastrup
Rukhsana Bibi, Blåkilde
Steffen Schjødt Laundav-Koch, Taastrup
Jerry Jensen, Høje-Taastrup
Michael Blem Clausen, Reerslev

Redaktionen

Ring på 43 77 26 30 eller skriv til:
redaktiontaastrup@sn.dk

Tip os

Del din historie eller billeder

Send en e-mail til:
sndk@sn.dk

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk