19. oktober 2017
Foto: Chresten Bergh
Foto: Chresten Bergh
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Her er alle kandidaterne

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Her er alle kandidaterne
Opdateret 10. oktober 2017 kl. 16:50
Roskilde KV17 - 10. oktober 2017 kl. 11:46
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Fristen for at indlevere lister til kommunalvalget er udløbet, og nu har valgbestyrelsen godkendt opstillingslisterne. Her er navnene på de 129 personer, der bliver stillet op.

A - Socialdemokratiet (sideordnet)

1. Joy Mogensen, Roskilde. 2. Morten Gjerskov, Gundsømagle. 3. Daniel Prehn, Roskilde. 4. Karim Friis Arfaoui, Roskilde. 5. Torben Jørgensen, Roskilde. 6. Claus Larsen, Jyllinge. 7. Peter Munch Jørgensen, Roskilde. 8. Jette Bachmann Henning, Roskilde. 9. Gitte Kronbak Nielsen, Roskilde. 10. Poul Lindor Nielsen, Roskilde. 11. Henning Sørensen, Viby. 12. Camilla Vilby-Mokvist, Roskilde. 13. Jens Børsting, Roskilde. 14. Poul Andersen, Øvre Værebro. 15. Tomas Wenøe Breddam, Trekroner. 16. Anne Marie Wulff Hedenborg, Roskilde. 17. Tuncay Yilmaz, Roskilde. 18. Jan Hjort, Roskilde. 19. Stefan Zola Ahlm, Roskilde. 20. Anne-Dorte Nygaard, Assendløse. 21. Troels Toft Nielsen, Roskilde. 22. Pierre Kary, Svogerslev. 23. Kaj V. Hansen, Roskilde. 24. Ann Stephens, Jyllinge. 25. Henrik Bundgaard, Roskilde. 26. Tom Halskov, Roskilde. 27. Alex Starzec, Roskilde.

B - Radikale (sideordnet)
1. Jeppe Trolle, Viby. 2. Jeppe Fransson, Trekroner. 3. Ralph Bargum, Roskilde. 4. Lasse Fogh, Roskilde. 5. Kim Elmose, Himmelev. 6. Maren Ottar Hessner, Trekroner. 7. Lotte Elaine Wiese Nowack, Svogerslev. 8. Astrid Busch, Roskilde. 9. Jens Ørum, Jyllinge. 10. Jette Tidgen Houtved, Roskilde

11. Anders Rohde, Roskilde.

C - Det Konservative Folkeparti (sideordnet)

1. Lars Lindskov, Jyllinge. 2. Jesper Kejlhof, Roskilde. 3. Mogens Hallager, Jyllinge. 4. Emma Jørgensen, Trekroner. 5. Frode Lund, Gadstrup. 6. Jan Fischer, Roskilde. 7. Patrick Skovgaard, Roskilde. 8. Keld Holm, Roskilde. 9. Mikkel Grøndahl, Roskilde. 10. Jan Lykke Jensen, Roskilde. 11. Anders Thiesen, Roskilde.

F - Socialistisk Folkeparti (partiliste)

1. Tina Boel, Roskilde. 2. Jan Bjergskov Larsen, Trekroner. 3. Kirsten Bjelke, Roskilde. 4. Marianne Kargaard, Roskilde. 5. Janni Rasmussen, Roskilde. 6. Mette Truesen, Svogerslev. 7. Rita Thorsen, Viby. 8. Alex Bang Bagger, Roskilde. 9. Dorit Neve, Roskilde. 10. Røskva Laksø, Trekroner. 11. Elin Stegmann Christensen, Ågerup.

I - Liberal Alliance (sideordnet)

1. Knud Erik Damgaard, Vor Frue. 2. Bo Jens Christensen, Jyllinge. 3. Liv Katerina Olesen, Roskilde. 4. Lasse Skovbo Søkilde, Musicon. 5. Lars Tonø, Roskilde. 6. Erik Leth Møller, Roskilde. 7. Michael Søndergaard, Himmelev.

K - Kristendemokraterne
1. Per Kristensen

O - Dansk Folkeparti (sideordnet)

1. Merete Dea Larsen, Svogerslev. 2. Karsten Lorentzen, Roskilde. 3. Gitte Simoni, Vindinge. 4. Jan Herskov, Roskilde. 5. Sanne Toftegård Hansen. 6. Maja Frusing. 7. Birgith Hyldgaard, Jyllinge. 8. Karina Jensen. 9. Kim Larsen. 10. Kim Laursen

V - Venstre (sideordnet)
1. Bent Jørgensen, Svogerslev. 2. Evan Lynnerup Olesen, Jyllinge. 3. Lars-Christian Brask, Himmelev. 4. Marianne Østergaard Kiærulff, Gundsømagle. 5. Jacob Søegaard Nielsen, Ågerup. 6. Peter Michael Madsen, Himmelev. 7. Annie Lillian Larsen, Roskilde. 8. Jette Tjørnelund, Truelstrup. 9. Frederikke Kaae Kiærulff-Skytte. 10. Villads Thøgersen Sørensen, Hastrup. 11. Niels Sejer Pedersen, Himmelev. 12. Morten Michael Højbjerg Nielsen. 13. Kjeld Steen Madsen. 14. Christian Skov Arendorf, Vindinge. 15. Lizzi Kirsten Tvede Waagstein, Himmelev. 16. Inger Kehlet, Roskilde. 17. Ellen Johnsrud.

Ø - Enhedslisten (partiliste)
1. Henrik Stougaard, Roskilde. 2. Susanne Lysholm Jensen, Roskilde. 3. Anna Bondo Nielsen, Roskilde. 4. Jonas Paludan, Trekroner. 5. Sylvester Schwartz, Roskilde. 6. Torben Ankjærgaard, Himmelev. 7. Michael Larsen, Jyllinge. 8. Theresa Maria Folke Olesen, Roskilde. 9. Hans Henrik Olsen, Himmelev. 10. Lars Engholm, Viby. 11. Birgit Lynggard Hansen, Roskilde. 12. Hermand Pedersen, Roskilde. 13. Jesper Mobeck, Himmelev. 14. Pernille Espersen, Gundsølille. 15. Kristoffer Nielsen, Roskilde. 16. Stine Birk Andersen, Gadstrup. 17. Bente Rich, Roskilde. 18. Per Hansen, Roskilde. .19. Lucia Carriere, Roskilde. 20. Jimmi Rasmussen, Gundsømagle. 21. Bodil Kjærum, Roskilde. 22. Åge Skovrind, Roskilde. 23. Susanne Nielsen, Roskilde. 24. Henning Bentzen, Himmelev. 25. Helle Pia Andersen, Roskilde. 26. Peder Pedersen, Vor Frue. 27. Bodil Lynggard Hansen, Roskilde.

Å - Alternativet (partiliste)
1. Lene Okholm, Trekroner. 2. Torben Pedersen, Roskilde. 3. Kristian Gylling, Hvedstrup. 4. Hanne la Cour, Himmelev. 5. Helle Chelina Jensen, Trekroner. 6. Martin Geysner, Roskilde. 7. Sven Christensen, Roskilde.

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
navne@sn.dk