23. oktober 2017
Der er kandidater fra 11 partier i Hillerød at stemme på ved kommunalvalget 21. november. Foto: Allan Nørregaard
Der er kandidater fra 11 partier i Hillerød at stemme på ved kommunalvalget 21. november. Foto: Allan Nørregaard
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Dem kan man stemme på til kommunalvalget

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Dem kan man stemme på til kommunalvalget
Hillerød KV17 - 10. oktober 2017 kl. 15:26
Af Tore G. C. Rich
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Hillerød: Følgende kandidatlister er godkendt til kommunalvalget 21. november, oplyser Hillerød Kommune:

A. Socialdemokratiet

Kirsten Jensen
Christina Høi Skovdal
Louise Colding
Mie Lausten
Jamil Cheheibar
Thomas Brücker
Vivi Wøldike
Susanne Due Kristensen
Rene Silword
Ingo Hvid
Martin Larsen
Kenneth Poulsen
Jens Græsted
Søren Kristensen
Carsten Skov
Niels Nedergaard
Tonny Hulvej Jensen
Sven Lauritzen
Ole Kristensen
Søren Gøtzsche

B. Radikale Venstre

Christina Thorholm
Jørgen Suhr
Ebbe Mosbæk Rasmussen
Lasse Kjerulff Rasmussen
Charlotte Kaufmanas
Karsten Bille
Bjarne Trog

C. Det konservative Folkeparti

Dorte Meldgaard
Bente Claudi
Nikolaj Frederiksen
Kate Horsbøl Dres Hansen
Peter Ingemann Bentsen
Lars W. Hansen
Poul Rohlin Nielsen

D. Nye Borgerlige

Mette Thiesen
Morten Bille
Per Bundgaard

F. SF - Socialistiske Folkeparti

Peter Langer
Rikke Macholm
Janne Lunding Olsen
Lars Elbrandt
Lucas Antonio Madsen
Flemming Thornæs
Michael Liesk
Erik Sejrup
Pia Enøe

I. Liberal Alliance

Elisabeth Stieper Tofte
Hugo Holm Hansen
Daniel Wellisz Lund
Martin Juul, Ullerød
Frederik Bak-Mikkelsen
Martin Plambæk
Ulrik Mathorne
Anne Gottlieb Jensen

K. Kristendemokraterne

Martin Rask Olsen

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Klaus Markussen
Dan Riise
Peter Frederiksen
Øzgen Yücel
David Tokarski
Thomas Elong
Hanne Kirkegaard
Ole Stark
Camilla Hay
Søren P. Østergaard
Annette Rieva
Michael Bo Andersen
Dragan Popovic
Frederik Larsen
Carsten Toft-Hansen
Mathias Skarby
Bente Petersen
Poul Mose Hansen
Jette Randløv Boes Hjort
Ole Brandt Thomsen
Mogens Hallwyl
Claus sig Philipsen
Bjørn Karlsson
Janna Espenhain
Sven Lynge
Louise Fisker Truelsen
Lars Ole Skovgaard Larsen

O. Dansk Folkeparti

1. Peter Lennø
2. Kurt Schou Madsen
3. Irene Brostrøm
4. Lars Engelhardt
5. Birger Sørensen
6. Søren Heldt

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

Tue Tortzen
Nanna Kjær
Stig Hansen
Tobias Knudsen
Anne Mette I. Nielsen
Kamal Ouad
Hanne Gram
Michael Juel
Karl Erik Rasmussen
Boris Keseric

Å. Alternativet

1. Jan Jensen
2. Per Hauge
3. Jens Lykkebo

Valgforbund

Følgende valgforbund er indgået mellem kandidatlisterne.

A-F-Ø
A. Socialdemokratiet
F. SF - Socialistiske Folkeparti
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

B-Å
B. Radikale Venstre
Å. Alternativet

D-O-V
D. Nye Borgerlige
O. Dansk Folkeparti
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

I-K
I. Liberal Alliance
K. Kristendemokraterne

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Tip os

Del din historie eller billeder

Send en e-mail til:
sndk@sn.dk

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk