19. oktober 2017
13 partier og i alt 96 kandidater skal i år kæmpe om pladserne i byrådet i Gribskov Kommune. Foto: Allan Nørregaard
13 partier og i alt 96 kandidater skal i år kæmpe om pladserne i byrådet i Gribskov Kommune. Foto: Allan Nørregaard
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: Her er listen: Dem kan du stemme på i Gribskov

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Her er listen: Dem kan du stemme på i Gribskov
Opdateret 10. oktober 2017 kl. 11:50
Gribskov - 10. oktober 2017 kl. 11:31
Af Jeppe Jul Garnak
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Der er i år 96 opstillede kandidater til kommunalvalget i Gribskov Kommune den 21. november 2017. Kandidaterne er fordelt på 13 partier og lister, som alle indgår i et af tre valgforbund.

Mandag den 9. oktober var sidste frist for at melde ind med partier, kandidater og valgforbund til kommunalvalget, og Frederiksborg Amts Avis bringer her den komplette liste over opstillede i kommunen.

Der er indgået tre valgforbund: Et mellem Venstre, Konservative, Nye Borgerlige, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance.

Et andet med partierne Nytgribskov, Alternativet, Ungt Gribskov, Radikale Venstre og Bedre Tider.

Og et tredje mellem Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten.

De opstillede er:

A. Socialdemokratiet:
Bo Jul Nielsen Mikkel Andersen Pia Foght Allan Nielsen Jacob Vagner Madsen Betina Sølver Morten Dahlberg Mette Tolstrup Steen Olsen Jannik Lyng Petersen

B. Radikale Venstre:
Rasmus Villefrance, Helsinge Thomas Frandsen, Tisvildeleje Mette Dollerup, Gilleleje Karl Terpager Andersen, Vejby Arne Skovgaard Nielsen, Skærød Søren Bald, Tibirke Sand

C. Det Konservative Folkeparti:
Jesper Behrensdorff Trine Egetved Lars Nielsen Simon Mortensen Michael Frank Hansen Casper Hannibal Aistrup Jens Zwicky John Winkler Neumann Jørgen Kragh Niels Lawaetz

D. Nye Borgerlige:
1. Helle Lund 2. Søren Lind 3. Peter Sørensen

F. SF - Socialistisk Folkeparti:
1. Britta Christholm, Blistrup 2. Kirsten Rolfsager, Dronningmølle 3. Jens Rane Holck, Tisvilde 4. Børge Sørensen, Gilleleje 5. Jens Ove Hofmann, Helsinge 6. Kirsten Juul, Smidstrup

G. nytgribskov:
Anders Gerner Frost Sisse Krøll Willemoes Morten Ulrik Jørgensen Pernille Søndergaard Morten Klitgaard Pernille Kromann Sams Thomas Elletoft Køster Henny Inge Green Tonny Nalepa Jensen Camilla Woller-Nielsen Mads Wingaard Palle Bruun Keld Hansen Jesper Nielsen Nana Kristine Bryder Alan Robert Nielsen Cannot Kroner

I. Liberal Alliance:
Carsten Andersen Jens Erik Pedersen

O. Dansk Folkeparti:
1. Brian Lyck Jørgensen 2. Jonna Præst 3. Jørgen Tøjberg 4. Michael Rerup 5. Allan Regnarsson 6. Keld Lund 7. Jørgen H. Reiff

T. Bedre Tider:
1. Finn Fredsgaard 2. Marion Thoregaard

U. Ungt Gribskov:
Søren Franklin Recinella Peter Sajith Emil Tuborg

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti:
Kim Valentin Jannich Petersen Bent Hansen Birgit Roswall Sean Rask Crawford Tue Villebro Carina Bloch Simonsen Steen Pedersen Jørgen Simonsen Michael Bruun Natasha Stenbo Enetoft Johnny Braginski Flemming V. Trojel Jes Freisner Knud Antonsen Bjarne Pedersen

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne:
1. Michael Hemming Nielsen, Gilleleje 2. Kurt Schimmell, Dronningmølle 3. Peter Marqvart Otzen, Smidstrup 4. Arne Würgler, Dronningmølle 5. Tanya Høgsbro, Søborg 6. Jørgen Strøm, Tisvildeleje 7. Lisbeth Havemann, Tisvildeleje 8. Christine Scherfig, Græsted

Å. Alternativet:
1. Susan Kjeldgaard, Søborg 2. Esben Ingerslev, Helsinge 3. Bjarne Christiansen, Kagerup 4. Maud Margrethe Pedersen, Dr.mølle 5. Peter Holten Rude, Helsinge

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Tip os

Del din historie eller billeder

Send en e-mail til:
sndk@sn.dk

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk