23. oktober 2017
Især de gamle partier opstiller mange kandidater ved kommunevalget i Frederikssund tirsdag den 21. november 2017. Her ses John Schmidt Andersen (V) og Tina Tving Stauning (S) i stemmeboksene ved valget i 2013. Foto: Allan Nørregaard
Især de gamle partier opstiller mange kandidater ved kommunevalget i Frederikssund tirsdag den 21. november 2017. Her ses John Schmidt Andersen (V) og Tina Tving Stauning (S) i stemmeboksene ved valget i 2013. Foto: Allan Nørregaard
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: 91 navne på din stemmeseddel

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

91 navne på din stemmeseddel
Opdateret 10. oktober 2017 kl. 10:58
Frederikssund - 09. oktober 2017 kl. 15:39
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Dem kan du stemme på:
Her er navnene på de 91 kandidater, som optræder på din stemmeseddel til kommunalvalget.

A - Socialdemokratiet - opstiller sideordnet:
Tina Tving Stauning, Frederikssund. Poul Erik Skov Christensen, Frederikssund. Jesper Wittenburg, Frederikssund. Susanne Bettina Jørgensen, Jægerspris. Kim Rockhill, Sønderby. bMette Bjørn Tange, Frederikssund. Anne-Lise Kuhre, Slangerup. Niels Martin Viuf, Frederikssund. Kirsten Weiland, Frederikssund. Carsten Cederholm, Slangerup. Lars Jepsen-Sølvhøj, Frederikssund. Kenneth Jensen, Jægerspris. Guri Bjerregaard, Frederikssund. Irene Buus, Frederikssund. Casper Harild-Ankersen, Jægerspris. Martin Kirchgässner, Skuldelev. Kim Egelund, Skibby. Özgür Bardakci, Frederikssund. Niels Brockenhuus, Frederikssund.

B - Radikale Venstre - opstiller sideordnet:
Andreas Ryge, Frederikssund. Mads Bondo Dydensborg, Frederikssund. Gustav Høj Hansen, Skibby. Maria Katarine Nielsen, Frederikssund. Kim Bromberg, Jægerspris. Søren Weimann, Tørslev. Susanne Kirketerp-Møller, Jægerspris. Nikoline Børvig, Jægerspris. Kirsten Lykke Nielsen, Jægerspris.

C - Det Konservative Folkeparti - opstiller sideordnet:
Ole Søbæk, Jægerspris. Kasper Andersen, Slangerup. Karina Lykkegaard, Slangerup. Klaus Kørvell, Frederikssund. Lau Larsen, Frederikssund. Josephine Aagaard, Slangerup. Kenneth Johansen, Store Rørbæk. Marie Thorsgaard Hare, Frederikssund. Stig Colbjørn, Slangerup. Maria Vedby Kristensen, Frederikssund. Brian Klarskov, Frederikssund. Johnni Falkensten, Landerslev. Anita Bjørkquist Christiansen, Slangerup. Mogens Fogh, Jørlunde. Nicolai Pandorff, Onsved. Jonas Brandt, Kyndby Huse. Michael Kronsten, Vejleby. Niels M. Jensen, Slangerup. Henrik Biehl, Skuldelev. Janus Haubroe, Manderup. Therese Hejnfelt, Skibby. John Ziegler, Frederikssund.

D - Nye Borgerlige - partiliste anmeldt:
1. Morten Johan Lintrup, Frederikssund. 2. Karl Andersen, Frederikssund.

E - Borgernes liste Frederikssund - opstiller sideordnet:
Tom Lysgaard, Jægerspris. Anders Madsen, Frederikssund. Morten Villadsen, Frederikssund. Joachim Foged, Frederikssund. Susanne Bartholin, Jægerspris. Frederik L. Echardt, Store Rørbæk. Anne-Mette Kongstad Hansen, Frederikssund. Helen Brath, Frederikssund.

F - Socialistisk Folkeparti - partiliste anmeldt:
1. Ole Frimann Hansen, Græse. 2. Susan Stauersbøl, Frederikssund. 3. Anna Poulsen, Frederikssund. 4. Gry Ellesøe, Frederikssund.

I - Liberal Alliance - opstiller sideordnet:
Marianne Porsborg, Jægerspris. Rikke Secher-Zarp, Frederikssund. Thomas Knudsen, Frederikssund.

O - Dansk Folkeparti - opstiller sideordnet:
Lars Thelander Bostrøm, Gerlev. Inge Messerschmidt, Frederikssund. Tobias Weische, Frederikssund. Gert Rimkjær Madsen, Slangerup. Andreas Brøsen, Slangerup. Gert Løfgren, Slangerup.

V - Venstre - opstiller sideordnet:
John Schmidt Andersen, Slangerup. Hans Andersen, Frederikssund. Morten Skovgaard, Frederikssund. Anne Sofie Uhrskov, Jørlunde. Jørgen Bech, Skibby. Michael Tøgersen, Frederikssund. Kristian Moberg, Venslev. Jens Jørgensen, Gerlev. Jette Christensen, Skibby. Jens Ross Andersen, Jægerspris. Charlotte Drue, Frederikssund. Jørgen Olsen, Vinge. Signe Sysse Grünfeld-Bierre, Jægerspris. Morten Jensen, Frederikssund.

Ø - Enhedslisten - partiliste anmeldt:
1. Pelle Andersen-Harild, Kulhuse. 2. Rasmus Petersen, Færgelunden. 3. Casper Pedersen, Kyndby Huse.

Å - Alternativet - partiliste anmeldt:
1. Guillermo Rosas, Slangerup.

Valgforbund:
Konservative-Liberal Alliance-Radikale.
Enhedslisten-SF-Alternativet.
Venstre-Dansk Folkeparti-Nye Borgerlige.
Socialdemokratiet og Borgernes liste er ikke med i valgforbund.

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Tip os

Del din historie eller billeder

Send en e-mail til:
sndk@sn.dk

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk