17. oktober 2017
facebook icon twitter icon linkedin icon
print ikon
send til en ven ikon

Send til din ven.

X

Artiklen: 94 kandidater på 10 lister

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

94 kandidater på 10 lister
Opdateret 10. oktober 2017 kl. 10:43
Fredensborg KV17 - 10. oktober 2017 kl. 09:43
Kontakt redaktionen:sndk@sn.dk

Når borgerne i Fredensborg Kommune går til stemmeurnerne tirsdag den 21. november, har de ikke mindre end 94 kandidater fordelt på 10 lister at vælge imellem og stemme på.

Valgbestyrelsen har netop godkendt de opstillede kandidater og lister samt de tre valgforbund, der er indgået.

Tre valgforbund

Det ene valgforbund består af Socialdemokratiet, Borgenes Stemme og Dansk Folkeparti.

Det andet udgøres af Radikale Venstre, SF - Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten - De Rød-Grønne og Alternativet, mens det sidste består af Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Liberal Alliance og Venstre - Danmarks Liberale Parti.

A. Socialdemokratiet:
Thomas Lykke Pedersen, Humlebæk, Per Frost Henriksen, Fredensborg, Hans Nissen, Humlebæk, Rasmus Østrup Møller, Humlebæk, Carsten Nielsen, Humlebæk, Ergin Özer, Kokkedal, Pia Bødtker, Nivå, Bo Hilsted, Humlebæk, Benn Gandløse Vestergaard, Nivå, Charlotte Sander, Fredensborg, Suzan Daoud, Kokkedal, Vivian Johnsen, Kokkedal, Louise Mehnke, Kokkedal, Dorte Beyer, Kokkedal, Frederik Ingemann, Humlebæk, Lars Sandt, Kokkedal, Dorthe Lisemose, Fredensborg, Dorte Skriver, Karlebo, Cømert Sonsuz, Nivå, tig Langvad, Kokkedal, Christian Spure Hansen, Nivå, Poul Juul, Fredensborg.

B. Radikale Venstre:
1. Lars Simonsen, 2. Kristian Hegaard, 3. Bettina Bové, 4. Marianne Bredgaard Karlsson, 5. Tonny Lacomble Nielsen, 6. Cecilie Trier Andersen, 7. Mo Iskandar, 8. Jens Thorup Jensen, 9. Thomas Bruun Olsen, 10. Henrik Øvlisen

C. Det Konservative Folkeparti:
Thomas von Jessen, Ulla Hardy-Hansen, Christian de Jonquiéres, René Nørbjerg, Jesper Tvilde, Henrik Littau Mærsk, Hans Jørgen Jensen, Janet Chemnitz,

D. Nye Borgerlige:
1. Jens Beck Madsen, 2. Steen Løfstrøm.

F. SF - Socialistisk Folkeparti:
Hanne Berg, Ole Bergmann, Torben Forskov, Henriette Brandt Pedersen, Bent Sonne, Lis Grete Møller.

H. Borgernes Stemme:
Hossein Armandi, Michael Huusom, Anders Korsgaard, Els Duyvejonck, Jonas Armandi, Heidi Lysen.

I. Liberal Alliance:
Helle Abild, Knud Løkke Rasmussen, Nicholas Just, Charlotte Bie, Jakob Krogmann, Niels Westy, Tomas Villum Jensen, Mathias Bering, Mikkel Herforth, Morten Tranborg.

O. Dansk Folkeparti:
Flemming Rømer, Kenneth Hillestrøm, Jørgen S. Elleboe, Kim E. Jensen, Freja Brabæk Kristensen, Annie Albrecht, Ole Steen Larsen.

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti:
Lars Søndergaard, Tinne Borch Jacobsen, Thomas Bak, Thomas Elgaard, Carsten Wulff, Lars Egedal, Mie Stattau, Preben Goth, Carsten Bo Nielsen, Charlotte Kirkegaard, Claus Hassing, Bayram Kart, Jette Hansen, Vagn Koch Jensen, Ole Grøndahl Schou, Max Hansen.

Ø. Enhedslisten, De Rød-Grønne:
1. Bjørn Svensson, 2. Amin Marji, 3. Peter Heidensleben, 4. Sussi Jensen, 5. Sarah Christensen.

Å. Alternativet:
1.Carl Emil Falbe Hansen, Nivå, 2.Birte Vestergaard, Kokkedal.

LÆSER
ARRANGEMENTER


Har du en aviskode?





Du finder aviskoden
i den trykte udgave af din avis.

Tip os

Del din historie eller billeder

Send en e-mail til:
sndk@sn.dk

Køb

Artikel eller billede

Skriv til:
abonnement@sn.dk

Nyt om

Navne

Send en e-mail til:
Frederiksborg@sn.dk